PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  24.11.2011
Mało znana polskiemu widzowi współczesna kinematografia chorwacka stanowi temat przeglądu organizowanego przez krakowskie Kino Pod Baranami we współpracy z Ambasadą Republiki Chorwacji w dniach od 25 do 29 listopada.

W ramach przeglądu zaprezentowany zostanie wybór pięciu różnorodnych gatunkowo i tematycznie filmów wyprodukowanych w Chorwacji w ciągu ostatniej dekady. Atrakcją będą projekcje krótkich animacji reprezentujących niepowtarzalny styl Zagrzebskiej Szkoły Filmu Rysunkowego. Widzowie będą mieli okazję zajrzeć zarówno do stolicy kraju, jak i prowincjonalnych miasteczek, podejrzeć życie elit oraz codzienną egzystencję zwyczajnych rodzin.

Przegląd Kina Chorwackiego otworzy pokaz filmu "Cudowna noc w Splicie" w reżyserii Arsena Ostojicia. Przeplatające się trzy dramatyczne historie, hipnotyzujące czarno-białe zdjęcia oraz oryginalna muzyka słynnego Dino Dvornika tworzą zaskakującą całość, która zdobyła uznanie międzynarodowej krytyki.

"Dziecko szczęścia", film prezentowany drugiego dnia przeglądu, to nostalgiczne spojrzenie na złotą erę jugosłowiańskiego rocka oczami reżysera Igora Mirkovicia. Mirković nie tylko wraca do wydarzeń z przełomu lat 70. i 80. przywołując archiwalne zdjęcia i nagrania, ale próbuje też wytropić późniejsze losy swoich dawnych idoli.  "Dziecko szczęścia" to doskonały, dynamiczny dokument, w którym główną rolę odgrywa świetna muzyka, przybliżona niegdyś polskim słuchaczom przez projekt Yugoton.


"Dziecko szczęścia", fot. mat. prasowe

Cztery dekady po wydarzeniach przywoływanych w "Dziecko szczęścia" rozgrywa się akcja filmu "Zagraj coś romantycznego", zabawnej i romantycznej historii pewnego początkującego zespołu rockowego, nagrodzonej przez publiczność na festiwalach filmowych w Puli i Motovunie, którą widzowie Kina Pod Baranami będą mieli okazję zobaczyć w niedzielę, 27 listopada.
"Czym jest mężczyzna bez wąsów" to z kolei słodko-gorzka satyra na prowincjonalną społeczność chorwacką tuż po ostatniej wojnie, prezentowana w poniedziałek, 28 listopada. Na tle surowego krajobrazu Dalmatyńskiej Zagory rozgrywają się perypetie młodej wdowy i nowego proboszcza podupadłej parafii, którzy muszą zmierzyć się z nieprzychylnym środowiskiem, trudną powojenną rzeczywistością i własnymi uczuciami.

Ostatniego dnia przeglądu zaprezentowany zostanie rodzinny dramat obyczajowy w reżyserii Antonio Nuicia. OSIOŁ, którego akcja rozgrywa się latem 1995 roku, zaraz po akcji „Burza”, podczas której wojska chorwackie zdobyły kontrolowaną przez Serbów część Chorwacji, Kajinę, to film o skomplikowanych relacjach międzyludzkich i różnych wymiarach miłości. Jest to również ciekawy portret małego miasteczka w Bośni, w którym czas się zatrzymał, a ludzie żyją w zgodzie z tradycyjnymi zwyczajami.

Projekcjom filmów długometrażowych towarzyszyć będą pokazy krótkich animacji ze słynnej Zagrzebskiej Szkoły Filmu Rysunkowego, która w połowie lat 50. nadała nowy, awangardowy kierunek sztuce animacji. Szkoła skupiała wtedy grupę siedemnastu rysowników, których wyróżniała indywidualna, modernistyczna kreska. W Zagrzebiu tworzyli wówczas m.in. Vatroslav Mimica, którego film "Samotnik" (pokaz we wtorek, 29 listopada) otrzymał nagrodę w Wenecji w 1959 roku, Nikola Kostelac, którego "Premiera" zaprezentowana została w Cannes w 1958 roku (pokaz w niedzielę, 27 listopada) oraz Dušan Vukotić, którego zabawny "Surogat" zdobył w 1962 roku Oscara jako pierwsza animacja nieanglojęzyczna (pokaz w piątek, 25 listopada).
  
EJ
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  24.11.2011
Zobacz również
"Dwa kroki za..." triumfują w Meksyku
Znamy laureatów konkursu ANIMA!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll