PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  23.11.2011

W konkursie 5. Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" bierze udział 14 najnowszych produkcji rosyjskich, między innymi filmy Bałabanowa, Sokurowa i Wołoszyna.

Podczas gali 27 listopada zostaną wręczone nagrody dla trzech filmów sekcji konkursowej oraz nagroda dla najlepszego filmu wybranego spośród konkursowych filmów przez publiczność. W jury, któremu przewodniczy miłośnik rosyjskiej kultury, reżyser Krzysztof Zanussi, zasiedli krytyk filmowy Barbara Hollender oraz reżyser teatralny, telewizyjny i filmowy Marcin Wrona.


Kadr z filmu "Syberia, Monamour", fot. Vivarto

Wszystkie produkcje biorące udział w festiwalowym konkursie będą wyświetlane do 27 listopada. Są to
m.in. filmy: "Dom wiatru" Wiaczesława Złotopolskija, opowieść o samotnej kobiecie po utracie jedynego dziecka; "Dolina róż" Dmitrija Czerkasowa - o człowieku szukającym spokoju w wiosce rybackiej, zakłóconym po pojawieniu się tajemniczej kobiety; "Syberia. Monamour" Sławy Ross - o "surowej Syberii i o przyjaźni chłopca z dzikim psem" oraz "W sobotę" Aleksandra Mindadze - o pierwszym dniu po awarii elektrowni w Czarnobylu.

W piątek - ze względu na duże zainteresowanie - odbędzie dodatkowy pokaz filmu "Faust" w reżyserii Aleksandra Sokurowa. "Faust", zwycięzca tegorocznego festiwalu w Wenecji, w walce o Złotego Lwa pokonał m.in. najnowszy film Romana Polańskiego "Carnage" ("Rzeź"). Podejmując się ekranizacji dzieła Johana Wolfganga Goethego i Tomasza Mana Sokurow założył uczynienie z tytułowego bohatera realnej, historycznej postaci.

Na widzów festiwalu czekają jeszcze dwa pokazy filmu "Palacz" Aleksieja Bałabanowa. Najnowsze dzieło tego reżysera, które zostanie zaprezentowane w piątek i sobotę, opowiada o weteranie wojny rosyjsko-afgańskiej, który po powrocie do Petersburga zostaje palaczem. Jakut, major w stanie spoczynku, w czasie wolnym od pracy pisze opowieść o ruskim rozbójniku.

Bałabanow uchodzi za jednego z najciekawszych i najbardziej utalentowanych rosyjskich twórców filmowych. W Rosji uznanie zdobył dzięki ekranizacji powieści "Zamek" (1994) Franza Kafki. Światową popularność przyniósł mu film "Brat" (1997). Dwa lata temu jego film "Morfina" (2008) otrzymał na "Sputniku" nagrodę publiczności.

Walczący w konkursie "Beduin" Igora Wołoszyna zostanie wyświetlony w niedzielę. Najnowszy film Wołoszyna to historia bezradnej matki, podejmującej wysiłek wyleczenia swej chorej na białaczkę córki. Gdy bohaterka dowiaduje się, że w Jordanii białaczkę leczy się mlekiem wielbłąda, zabiera chorą i wyrusza w podróż do nieznanego kraju.

Igor Wołoszyn, reżyser m.in. filmów "Ja" i "Nirwana", gości na festiwalu w środę i czwartek. Spotkania z twórcą odbywają się w ramach projekcji jego filmów.

Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" odbywa się w Polsce po raz piąty. Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew objął tegoroczną edycję imprezy patronatem honorowym.

Obok najnowszych filmów rosyjskich, biorących udział w konkursie, na festiwalu można zobaczyć filmy jednego z najwybitniejszych rosyjskich reżyserów Andrieja Konczałowskiego w ramach retrospektywy jego twórczości.

W związku z przypadającą w tym roku 50. rocznicą pierwszego lotu człowieka w kosmos pokazywana jest klasyka rosyjskiej fantastyki oraz filmy ukazujące społeczny odbiór pierwszych kosmicznych sukcesów, m.in. "Droga ku gwiazdom" Pawła Kłuszancewa, "Solaris" Andrieja Tarkowskiego czy "Papierowy żołnierz" Aleksieja Germana.

KS
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Trzy odsłony kinematografii hiszpańskiej
Polska alpinistka nagrodzona w Torello
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll