PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  23.11.2011

"Sala samobójców" w reżyserii Jana Komasy to zdaniem czytelników magazynu "Film", przyznających nagrody filmowe Złote Kaczki, najlepszy film sezonu 2010/2011. Ta produkcja otrzymała też nagrody w kategoriach: najlepsze zdjęcia, scenariusz i aktor.

- Mam nadzieję, że dzięki takim nagrodom polska kinematografia odczyta wiadomość od polskiego widza, który chce być szanowany i jest już od dawna gotowy na trudne tematy w nowej, a wręcz nawet eksperymentalnej formie - napisał w liście odczytanym podczas wtorkowej gali reżyser i scenarzysta "Sali samobójców" Jan Komasa. Twórca nie mógł odebrać statuetki Złotej Kaczki osobiście, ponieważ przebywa za granicą w związku z promocją filmu.


Jan Komasa, fot. ITI CINEMA

Uznana przez wielbicieli kina za najlepszy film ostatniego sezonu "Sala samobójców" w tej kategoriipokonała filmy: "1920 Bitwa warszawska" w reżyserii Jerzego Hoffmana i "Erratum" Marka Lechkiego


Kadr z filmu "Sala samobójców", fot. ITI CINEMA

Zdobywcą Złotej Kaczki dla najlepszego aktora został odtwórca głównej roli w filmie "Sala samobójców" - Jakub Gierszał.

Nagrodę Złotej Kaczki dla najlepszej aktorki przyznano Romie Gąsiorowskiej, odtwórczyni głównej roli w filmie "Ki", debiucie reżyserskim Leszka Dawida. - Nagroda od widzów to jest niesamowite wyróżnienie. Cieszę się, że moja wrażliwość i dusza docierają bardzo głęboko, bo rozumiem, że to jest właśnie na to dowód  - mówiła laureatka. - Mam już Złotego Lwa, teraz otrzymałam Złotą Kaczkę  - żartowała, odbierając nagrodę. Na tegorocznym 36. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni Gąsiorowskiej przyznano nagrodę dla najlepszej aktorki również za rolę w filmie "Ki".

Tegoroczna uroczystość odbyła się pod hasłem "Wielkie miłości". "Wszystko, co kocham" (2010), film w reżyserii Jacka Borcucha, uznano za najlepszy polski film o miłości nakręcony po 1945 roku. Wśród nominowanych w kategorii "najlepszy polski film o miłości nakręcony po 1945 roku" znalazły się m.in. filmy: "Do widzenia, do jutra"Janusza Morgensterna (1960), "Noce i dnie" Jerzego Antczaka (1975), "Trędowata"Jerzego Hoffmana (1976) i "Kobieta samotna"Agnieszki Holland (1981).

- Myślę, że było parę lepszych filmów - stwierdził Borcuch - dobra wiadomość dla redaktora miesięcznika "Film" jest taka, że widownia prawdopodobnie jest bardzo młoda i nie pamięta tych świetnych filmów. Dla gazety to dobrze, dla naszego kina nie wiem czy do końca, ale bardzo serdecznie dziękuję - powiedział.

Nagrodę dla największego amanta polskiego kina przyznano Marcinowi Dorocińskiemu za rolę w filmie "Ogród Luizy" Macieja Wojtyszki(2008), dla najlepszej kochanki - Grażynie Szapołowskiej za rolę w filmie "Magnat" Filipa Bajona (1987).

O tytuł najlepszego filmowego kochanka walczyli m.in.: Mariusz Dmochowski za rolę w "Lalce" Wojciecha Hasa (1968), Daniel Olbrychski za rolę w "Potopie" Jerzego Hoffmana (1974), Bogusław Linda w "Psach" i Marek Kondrat w "Pułkowniku Kwiatkowskim". Najbardziej poruszającą filmową kochankę czytelnicy "Filmu" wybierali spośród m.in.: Beaty Tyszkiewicz, bohaterki "Marysi i Napoleona" Leonarda Buczkowskiego (1966), Emilii Krakowskiej, bohaterki "Brzeziny" Andrzeja Wajdy (1970) i Weroniki Rosati, bohaterki "Pitbula" Patryka Vegi (2005).

 

KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  23.11.2012
Zobacz również
Polska alpinistka nagrodzona w Torello
"Sala samobójców" bierze prawie wszystko
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll