PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich to kuźnia krótkiego dokumentu, animacji i pełnometrażowych fabuł.

Jeszcze w październiku, na Festiwalu Polskich Filmów EKRAN w Toronto (21-23.10. 2011) dostrzeżono krótkometrażowy film dokumentalny w reżyserii Jakuba Cumana "Konkurs" (stworzony w koprodukcji z Kosma Film). To dokumentalna obserwacja, której miejscem są eliminacje do Konkursu Chopinowskiego 2010. Film jest impresją nt emocji i myśli uczestników konkursu, a także stawia pytanie o celowość i sens rywalizacji w sztuce, która oceniana kategoriami sportowymi pozbawiana jest swoich najważniejszych cech: intymności, niezależności i indywidualności. Dokument otrzymał przyznawaną po raz drugi w historii Festiwalu, nagrodę imienia  Michała Maryniarczyka ufundowaną przez dr Teresę Maryniarczyk.
 
"Konkurs", reż. K. Cuman, fot. Studio Munka

"Dwa kroki za…" Pauliny Majdy to historia losów wiejskiej rodziny, której głównym tematem są rozstania, powroty i pożegnania. Jest to muzyczna impresja animowana, która wyraźnie nawiązuje do zjawiska emigracji i jest próbą odpowiedzi na pytanie: dlaczego? - Dlaczego postanowiłem opuścić swój dom, swoją ulicę, swoje miejsce, swój kraj?... Animacja została uznana za najlepszy film w kategorii niefabularnej podczas meksykańskiego festiwalu CutOut Fest (10-12.11. 2011) w Querétaro, poświęconego twórczości animowanej. W tegorocznym konkursie walczyła o nagrodę z prawie 300 produkcjami z 46 krajów całego świata. Koproducentem filmu Majdy jest Se-Ma-For Produkcja Filmowa.

Obydwa krótkie metraże powstały w ramach specjalnych programów wspierających młodych filmowców – "Konkurs" w programie „Pierwszy dokument”, a "Dwa kroki za…" w  programie „Młoda animacja”, przy wsparciu finansowym PISF. Nagrody w Toronto i Querétaro są ich pierwszymi zagranicznymi trofeami.

 
"Dwa kroki za…", reż. P. Majda, fot. Studio Munka

Zwieńczeniem jesiennych sukcesów produkcji Studia Munka jest Specjalne Wyróżnienie Międzynarodowego Jury dla Piotra Niemyjskiego – autora zdjęć do "Lęku wysokości" w reżyserii Bartosza Konopki, podczas zakończonego w ostatni weekend  60. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Mannheim-Heidelberg (10-20.11. 2011). Jury tak uzasadniło swój werdykt: Wpisując się we wspaniałą tradycję polskiej kinematografii, Niemyjski tworzy, poprzez ruch i światło, gęstą atmosferę. Jego praca ma szczególne znaczenie w erze nowych technologii, w której sztuka obrazowania stopniowo zanika. "Lęk wysokości" jest opowieścią o młodym reporterze telewizyjnym, Tomku (Marcin Dorociński), który prowadzi bardzo poukładane życie. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego ojciec (Krzysztof Stroiński) trafił do szpitala psychiatrycznego, a on jest jedyną osobą, która może mu pomóc. Wraz z kolejnymi wizytami u ojca, pogrąża się w świat szaleństwa i dowiaduje się prawdy o sobie.


"Lęk wysokości", reż. B. Konopka, fot. Studio Munka

Wyróżnienie w Mannheim to kolejne (po tegorocznych festiwalach w Gdyni, Ińsku oraz Bombaju) trofeum, trafiające do rąk twórców pełnometrażowego debiutu fabularnego Bartosza Konopki, którego dokument "Królik po berlińsku" był w ubiegłym roku nominowany do Oscara w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny.
Film trafi na ekrany polskich kin w przyszłym roku.

Więcej informacji


GU
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  25.11.2011
Zobacz również
2. AFF: Spełnione nadzieje
W służbie jakości produkcji filmowej...
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll