PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  21.11.2011
Trwa Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA). Na tegoroczną edycję  Festiwalu napłynęło ponad 3600 zgłoszeń. Spośród nich wybrano do programu 319 tytułów. Polski film dokumentalny reprezentuje aż 8 tytułów.


"Cudze listy", fot. Polish Docs

IDFA jest jedną z największych imprez w świecie dokumentu, przyciągającą rokrocznie setki profesjonalistów z całego świata. Nieodłączną częścią IDFA są targi Docs for Sale, każdego roku prezentujące co najmniej 450 tytułów, oraz The Forum, pod którego szyldem odbywają się liczne wydarzenia branżowe, w tym sesje pitchingowe, wykłady i panele dyskusyjne.

Polskie filmy dokumentalne goszczą w Amsterdamie rokrocznie, począwszy od pierwszej edycji festiwalu w 1988 roku. W tym roku na IDFA zawita również silna polska reprezentacja. W konkursie średniometrażowych dokumentów pojawi się niedawny laureat głównej nagrody na festiwalu w Batumi - "Cudze listy" w reżyserii Macieja Drygasa. Natomiast o miano najlepszego filmu studenckiego w Amsterdamie będą walczyć dwa dokumenty: "Paparazzi" Piotra Bernasia oraz "Wycieczka" Bartosza Kruhlika.


"Kołysanka z Phnom Penh", fot. Polish Docs

W programie Best of Fests prezentującym filmy, które w ciągu ostatniego roku podbiły publiczność na wielu międzynarodowych imprezach, zostanie pokazany debiut dokumentalny Pawła Kloca "Kołysanka z Phnom Penh". Natomiast do programu Reflecting Images: Panorama, który skupia filmy podejmujące tematykę bieżących problemów społecznych, został zakwalifikowany dokument "Vakha i Magomed" w reżyserii Marty Prus.

IDFA to także program Doc Next, który prezentuje dopiero co wyłaniające się filmowe talenty. I tu również nie zabraknie polskiego akcentu. W ramach Doc Next zostaną wyświetlone trzy dokumenty, zrealizowane przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę": "Bracia" Emi Mazurkiewicz, "Poszukuję pewnej osoby" Janusza Kojro oraz "View from My Window, 1968 - 1979 Chronicles" autorstwa Katarzyny Nalewajki, Uli Klimek, Miłosza Hermanowicza, Kamila Radziszewskiego i Jakuba Piątka.

Na targach Docs for Sale niezmiennie zaprezentowany obszerny program najnowszych polskich dokumentów w ramach projektu Polish Docs, który podczas tegorocznej IDFA obchodzić będzie pięciolecie istnienia. W Amsterdamie świętować też będzie swoje dziesięciolecie Szkoła Wajdy.

24. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie (IDFA) potrwa do 27. listopada.
Więcej o festiwalu na: www.idfa.nl.

EJ
Polish Docs
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
„Efektowna reżyseria" wg Platige Image
Film Holland nagrodzony w Chicago
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll