PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  16.11.2011

Kadr z filmu "Miś", fot. 100latpolskiegofilmu.pl

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na nową edycję wykładów „Z kamerą po PRL-u”, przedstawiających wybitnych polskich reżyserów filmowych i ich osiągnięcia artystyczne, na tle ówczesnej rzeczywistości politycznej, społecznej i kulturowej.


- Spróbujemy opowiedzieć o bardzo różnych zjawiskach charakterystycznych dla powojennego kina polskiego; zarówno tych, które wprost wynikały z polityki kulturalnej tamtego okresu, jak i tych niezależnych artystycznie. Oprócz arcydzieł polskiego kina, pokazane zostaną także fragmenty filmów o jednoznacznie propagandowym zabarwieniu. Seminarium adresowane jest do nauczycieli historii, języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, studentów kierunków humanistycznych oraz uczniów wybierających tematy związane z filmem i historią najnowszą do ustnej prezentacji maturalnej z języka polskiego – piszą organizatorzy.

Cykl rozpoczął październikowy wykład dotyczący kina Andrzeja Forda. Spotkanie 14 listopada należało do Stanisława Jędryki, który ma na swoim koncie filmy psychologiczne i polityczne, jednak specjalizował się w twórczości przeznaczonej dla młodego widza. Jako pierwszy, już w połowie lat 60., przeniósł na ekran przygody Pana Samochodzika, bohatera popularnego cyklu książek Zbigniewa Nienackiego. Bardzo ważna dla Jędryki okazała się współpraca z Adamem Bahdajem, jednym z najbardziej znanych wówczas autorów książek dla młodzieży. Bahdaj napisał scenariusze na podstawie własnych powieści, a Jędryka w ciągu pięciu lat, między 1969 a 1973 r., wyreżyserował seriale telewizyjne: "Do przerwy 0:1" (kinowa wersja "Paragon gola"), "Wakacje z duchami", "Podróż za jeden uśmiech", "Stawiam na Tolka Banana", które stały się prawdziwymi przebojami, do dziś chętnie oglądanymi. Nienachalny dydaktyzm wpisany był w atmosferę wspaniałej przygody. W jego filmach nie ma poczucia wyższości dorosłego, jest natomiast zrozumienie. Zapewne również dlatego młodzież przyjęła je tak dobrze. Do dziecięcych i młodzieżowych bohaterów oraz ich problemów wracał wielokrotnie, także w filmach skierowanych do dorosłego widza. Pojawiają się oni również w utworach rozgrywających się w czasie II wojny światowej. To był drugi z tematów, który powtarzał się w jego twórczości.
Bohaterami nadchodzących spotkań będą: Tadeusz Chmielewski (12 grudnia 2011), Janusz Morgenstern (20 lutego 2012), Stanisław Bareja (19 marca 2012), Kazimierz Kutz (16 kwietnia 2012).

EJ
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  7.12.2011
Zobacz również
"Kop głębiej" Szołajskiego otworzy festiwal "Człowiek w Zagrożeniu"
Billy Wilder reżyserem i bohaterem
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll