PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU

27 WFF, fot. Gabriel Goldberg/WFF

Produkcje, które zwyciężą w Konkursie Krótkometrażowym na Warszawskim Festiwalu Filmowym, będą mogły być zgłaszane do rywalizacji o Oscary; nagroda przyznana w Polsce stanie się kryterium dopuszczenia tych filmów do walki o  statuetki.

Decyzję taką podjęła przyznająca Oscary amerykańska Akademia Filmowa. Jak poinformowali organizatorzy WFF, pismo w tej sprawie skierował do nich Jon Bloom, szef działającego w strukturach Akademii Komitetu Wykonawczego ds. Filmów Krótkometrażowych i Animowanych Filmów Pełnometrażowych.

 Warszawski Festiwal Filmowy, jedna z najważniejszych dorocznych imprez kulturalnych na mapie polskiej stolicy, cieszy się dużą renomą również za granicą. Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Producentów Filmowych(FIAPF) wpisała go na listę kilkunastu najważniejszych festiwali filmowych na świecie - obok m.in. Cannes, Berlina, Wenecji i Locarno.

Rangę WFF docenili także organizatorzy konkursu oscarowego. Jak wyjaśnił kurator Konkursu Krótkometrażowego WFF, Bartłomiej Pulcyn, od tej pory produkcja, która w danym roku zdobędzie w Warszawie główną nagrodę w konkursie krótkich metraży, będzie mogła następnie zostać zgłoszona na tzw. szeroką listę filmów, z której - ostatecznie - amerykańska Akademia Filmowa wybierze kilka tytułów nominowanych do złotej statuetki w danej edycji Oscarów.

Chodzi o oscarowe nominacje w kategoriach: najlepszy krótkometrażowy film aktorski oraz najlepszy krótkometrażowy film animowany. Zwycięstwo w konkursie WFF stanie się dla amerykańskiej Akademii Filmowej kryterium, na podstawie którego film zostanie wciągnięty na szeroką listę krótkich metraży z szansami na Oscara.

Ta znakomita wiadomość z pewnością spowoduje jeszcze większe zainteresowanie Warszawskim Festiwalem Filmowym u twórców filmów krótkometrażowych na całym świecie i pozytywnie wpłynie na poziom naszego Konkursu Krótkometrażowego - ocenił Bartłomiej Pulcyn. Ufam, że będzie ona także mocną zachętą dla polskich reżyserów i producentów, by światowe premiery ich dzieł odbywały się właśnie podczas WFF - dodał.

Najbliższa, 28. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się w dniach 12-21 października 2012 r. Pierwsza edycja Oscarów, w której do walki o nominację - dzięki nowemu kryterium - przystąpić będzie mógł krótkometrażowy laureat WFF, odbędzie się w 2013 roku.


EJ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  15.11.2011
Zobacz również
"W ciemności" na Plus Camerimage
Festiwal w Bergamo czeka na zgłoszenia!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll