PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  15.11.2011

Andrzej Wajda, w 85. urodziny, fot. Kuba Kiljan

W Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 20, w niedzielę 27 listopada 2011 o godzinie 18.00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy "Andrzej Wajda - Rysunki".


Organizatorami wystawy jest Festiwal Plus Camerimage oraz Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy. Wystawa jest realizowana dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie.

Andrzeja Wajdy nikomu przedstawiać nie trzeba - reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, działacz "Solidarności", filantrop, Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu Orła Białego, członek prestiżowej francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Najpierw zainteresował się malarstwem i studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, po czym wybrał ostatecznie kino, w 1953 roku wychodząc z pełną pomysłów głową z bram Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.

Napisać, że Andrzej Wajda wpłynął na oblicze polskiego kina to tak, jak gdyby stwierdzić, iż Czesław Miłosz był poetą. Jako twórca był jednym z założycieli polskiej szkoły filmowej, która mocno zaznaczyła pozycję rodzimego kina na światowej mapie kinematografii. Jako autor wypracował niezwykły styl, po którym z miejsca rozpoznaje się jego dzieła. Jako działacz udzielał się aktywnie w szeregu znaczących instytucji: był prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, dyrektorem artystycznym Teatru Powszechnego w Warszawie oraz kierownikiem Zespołu Filmowego "X". Jako promotor polskiego kina za granicą zdobywał najważniejsze nagrody na światowych festiwalach, ze Złotą Palmą na czele. Amerykańska Akademia Filmowa uhonorowała go Oscarem za całokształt twórczości. Jako człowiek-instytucja nie tylko walczył o Polskę w swoich filmach, ale także pokazywał młodym i ambitnym ludziom drogę do realizacji swych marzeń, inspirując wielu przyszłych reżyserów. W 2001 roku w Warszawie założył wspólnie z Wojciechem Marczewskim Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (przemianowaną później na Szkołę Wajdy), której studenci i absolwenci coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na świecie. To właśnie w tym roku, swoje 10-lecie Szkoła Wajdy będzie świętować na 19. Plus Camerimage w Bydgoszczy.

Lista zasług Andrzeja Wajdy ciągnie się długimi stronicami; o samych stworzonych przez niego dziełach filmowych powstało i zapewne jeszcze powstanie wiele tekstów krytycznych i prac magisterskich. Jego filmy, zarówno te już ukończone, jak i te, które dopiero nadejdą, nieustannie będą motywować adeptów sztuki reżyserskiej do działania. Nagroda za Całokształt Twórczości dla Polskiego Reżysera, którą w tym roku otrzyma Andrzej Wajda, to podkreślenie jego wybitnych osiągnięć artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem poetyckiej, niemalże malowanej pędzlem strony wizualnej jego filmów.

W Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy publiczność tegorocznego Festiwalu PLUS CAMERIMAGE będzie miała wyjątkową okazję obejrzenia unikatowej ekspozycji dedykowanej twórczości Andrzeja Wajdy. Wystawa 55 rysunków Wajdy, które powstawały równolegle do jego działalności filmowej, stanowi wybór spośród ponad 300 dzieł opublikowanych w albumie Andrzej Wajda "Rysunki z całego życia". Wydawcą albumu, jak i pomysłodawcą wystawy jest Antoni Rodowicz, wieloletni przyjaciel reżysera. Uroczyste otwarcie odbędzie się drugiego dniu Festiwalu w Galerii Miejskiej bwa, w niedzielę 27 listopada o godz. 18:00, w obecności autora rysunków, Andrzeja Wajdy. Wystawę będzie można oglądać do końca grudnia 2011. Kolekcję rysunków reżysera pozyskano na wystawę dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha" w Krakowie.
 
Fascynację malarstwem widać w zrealizowanych przez Wajdę filmach. Kadry niektórych z nich to wręcz cytaty z obrazów takich mistrzów jak Jacek Malczewski w "Brzezinie", David w "Dantonie" czy Hopper w "Tataraku". Był też Wajda inicjatorem i autorem projektu odtworzenia niezrealizowanych witraży Wyspiańskiego w specjalnie w tym celu zbudowanym Pawilonie Informacyjnym Miasta Krakowa. W naszym albumie pokazujemy nigdzie niepublikowane szkice artysty do witraży poświęconych ks. Jerzemu Popiełuszce, projektowane do żoliborskiego kościoła św. Stanisława Kostki. Andrzej Wajda doprowadził też do przeprowadzenia konkursu na Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu. - piszą wydawcy albumu Andrzeja Wajdy "Rysunki z całego życia".
 
Festiwal odbędzie się w tym roku w Bydgoszczy w dniach od 26 listopada do 3 grudnia.
www.pluscamerimage.pl 

EJ
Plus Camerimage
Ostatnia aktualizacja:  14.11.2011
Zobacz również
Filmy Kiry Muratowej na Festiwalu No Women No Art
"W ciemności" na Plus Camerimage
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll