PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W jednym z najważniejszych festiwali na świecie – 26. Mar del Plata International Film Festival – Polacy mają swój znaczący udział.

Festiwal w Mar del Plata w Argentynie należy do ścisłej czołówki międzynarodowych festiwali filmowych – zakwalifikowany jest przez organizację FIAPF (International Federation of Film Producers Associations) do 14. najważniejszych imprez filmowych na świecie, obok m.in. festiwalu w Cannes, Berlinie i Wenecji.

Festiwal trwa od 5. do 13. listopada 2011 roku. Obradom jury międzynarodowego przewodniczy reżyser, scenarzysta i producent Jacek Bromski, laureat Grand Prix Festiwalu z 2001 za film “To ja złodziej”. Film Bromskiego otrzymał wówczas obok Grand Prix również nagrodę jury katolickiego i nagrodę za scenariusz. Główną nagrodą w tym konkursie jest statuetka Złotego Ombu, drzewa występującego w Argentynie. – 10 lat temu dostałem tutaj Złote Ombu, a teraz każą mi je oddać –  zażartował Bromski na uroczystości rozpoczęcia festiwalu.

W głównym konkursie międzynarodowym bierze udział 13. filmów, wśród nich polski kandydat do Oscara – “W ciemności” Agnieszki Holland. Konkuruje z filmami z  Argentyny, Wielkiej Brytanii, Francji, Chile, Meksyku, Singapuru, Iranu, Niemiec, Stanów Zjednoczonych.  Wśród nich jest laureat Grand Prix z Wenecji “Faust” Sokurova ale i koprodukcja meksykańsko-francusko-niemiecko-polska “El premio”.


W ciemności, reż. A. Holland, SF Zebra

Program Festiwalu jest niezwykle bogaty, jest aż 27. sekcji konkursowych, imprez specjalnych, wydarzeń.  Wśród nich  program Focus on Poland, czyli przegląd nowych polskich filmów: “Wymyk” Grega Zglińskiego, “Uwikłanie” Jacka Bromskiego, “Róża” Wojciecha Smarzowskiego, “Sala samobójców” Jana Komasy, “Kret” Rafaela Lewandowskiego i animacja 3D “Miasto ruin”. Było to możliwe dzięki zaproszeniu jednego z selekcjonerów festiwalu Francisco Pérez Laguny - na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W Argentynie bardzo lubimy polskie kino. Nie wymagamy, by pokaz filmu na Mar del Plata był pokazem premierowym; najważniejsze, by był pierwszym w naszym kraju i regionie, mówił w wywiadzie udzielonym dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


Jacek Bromski, fot. Akpa

Festiwal, organizowany w pięknym nadmorskim kurorcie,  ma wieloletnią tradycję, organizowany jest od 1954 roku, miał w swojej historii aż. 26 lat przerwy. W1996 roku został przywrócony, zreorganizowany i bardzo szybko ugruntował swoją pozycję najważniejszego festiwalu filmowego w Ameryce Łacińskiej.

Warto wspomnieć, że mimo niewątpliwej egzotyki, Mar del Plata wielokrotnie doceniało polskie kino. Oprócz filmu “To ja złodziej” Jacka Bromskiego, najwyższe laury festiwalu otrzymały takie filmy, jak “Zamach” Jerzego Passendorfera (1958), “Eroica” Andrzeja Munka (1959) czy w zeszłym roku “Essential KillingJerzego Skolimowskiego. W 2002 roku Jerzy Kawalerowicz otrzymał specjalną nagrodę za całokształt twórczości.
 
Więcej na http://www.mardelplatafilmfest.com

Anna Wróblewska
informacja własna / Mar del Plata Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  7.11.2011
Zobacz również
István Szabó i Krzysztof Zanussi dostali po Glanie
„No przecież nie będę oglądał filmów z Meryl Streep!”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll