PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

5 listopada w Mińsku rozpoczął się festiwal filmowy "Listapad", na którym pokazanych zostanie wiele polskich filmów. Jak mówi  jego dyrektor, Ihar Sukmanau, polskie kino może zarazić białoruską publiczność, jak i reżyserów, "twórczym duchem".


Kadr z filmu "Erratum", fot. Best Film

W głównym konkursie, na którym prezentowane są filmy z bliskich historycznie krajów Europy Środkowej i byłego ZSRR, biorą udział dwa polskie obrazy: "Erratum" Marka Lechkiego i "Czarny czwartek" Antoniego Krauzego. W drugiej sekcji konkursowej, młodego kina, pokazana zostanie "Sala samobójców" Jana Komasy.


Kadr z filmu "Sala samobójców", fot. ITI CINEMA

Polskiemu kinu poświęcona jest podczas tegorocznej, 18. edycji festiwalu, specjalna sekcja pozakonkursowa o nazwie "Polskie spojrzenie". Białoruska publiczność będzie mogła zobaczyć na niej: "Essential Killing" Jerzego Skolimowskiego, "Różyczkę" Jana Kidawy-Błońskiego, "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego, "Zero" Pawła Borowskiego, "Trick" Jana Hryniaka, "Dom Zły" Wojciecha Smarzowskiego.


Kadr z filmu "Czarny czwartek", fot. Kino Świat

Sukmanau podkreślił, że dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza organizatorzy festiwalu mogli zebrać "kolekcję filmów pokazujących różne wcielenia kina polskiego ostatnich lat".

"Bardzo chciałem, by widz zobaczył, z jaką wewnętrzną wolnością, gorącym sercem, ale i zarazem chłodnym myśleniem podchodzą polscy autorzy do kluczowych kwestii, nie tylko historii, ale i współczesności. Te filmy zrobione są z ogniem, talentem, może w pewnym stopniu są sporne, dyskusyjne - ale mają własny charakter pisma. Można być dumnym, że Polska ma takie kino i takich mistrzów. Bardzo chciałbym, by białoruscy widzowie, jak i przedstawiciele elit twórczych zarazili się tym twórczym duchem" - mówi Sukmanau.

"Listapad" jest prawdziwym świętem dla kinomanów. W sobotę wieczorem otworzył go pokaz filmu "Jelena" rosyjskiego reżysera Andrieja Zwiagincewa. W sześciu kinach w centrum Mińska publiczność  będzie mogła do 12 listopada obejrzeć około 60 filmów pełnometrażowych z całego świata; równolegle odbywa się przegląd filmów dla dzieci i młodzieży.

KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  6.11.2011
Zobacz również
„No przecież nie będę oglądał filmów z Meryl Streep!”
"W ciemności" otwiera Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll