PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Wydarzenie odbywa się w ramach 9. Festiwalu Nowego Filmu Polskiego "Filmland Polen 2011" z okazji roku Czesława Miłosza oraz Polskiej Prezydencji Rady Unii Europejskiej.

Festiwal "Filmland Polen 2011", podobnie jak w latach ubiegłych, odbywa się od marca do grudnia w kinach komunalnych Hanoweru, Hamburga, Lubeki i Bremy. W tym okresie zostanie zaprezentowanych ok. 45 filmów fabularnych, krótkometrażowych i dokumentalnych. W programie znalazł się  - obok "Różyczki", która wygrała plebiscyt publiczności w poprzednim roku - jeden z najciekawszych debiutów 2010 roku - "Erratum"Marka Lechkiego.


Kadr z filmu "Erratum Marka Lechkiego, fot. Best Film

Motywem przewodnim większości pokazów festiwalowych są przeszłe i przyszłe pokolenia Polaków... młode pokolenie w wędrówce do siebie i świata. Wśród nich: Tomaszek, mały chłopiec znad doliny Issy, zagubiony chłopiec w wojennym świecie w  "Wenecji"Jana Jakuba Kolskiego, wyrostek - buntownik  i jego ferajna w "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka, dwaj przerażeni i zagubieni bracia w "Matce Teresie od kotów" Pawła Sali, trzech podróżujących na gapę Rosji do Polski rosyjskich chłopców w "Jutro będzie lepiej"Doroty Kędzierzawskiej,  potomek przypadkowego związku w "Jestem Twój" Mariusza Grzegorzka i wreszcie grupka przyjaciół w świecie bajki z "Magicznego drzewa" Macieja Wojtyszki.
 
Jednocześnie widzowie zobaczą filmy dokumentarne młodych twórców  – u progu zawodu – laureatów z różnych krajów Europy - zwycięzców 3. Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkich pt. Przekraczenie Granic.

Szczegółowy program "Polskiej zadymki kulturalnej"

04.11. Piątek - godz. 20.15

Miejsce: Kommunales Kino, Hanower

Uroczyste otwarcie projektu przy udziale Konsula Generalnego RP z Hamburga, Pana Andrzeja Osiaka

JA WAM TO ZAGRAM   /I’LL PLAY IT FOR YOU/ Pl-D, 2008, 90’. Reż. Maciej Białobrzeski, Christine Jezior. Dokument o skrzypaczce Wandzie Wiłkomirskiej. - Cała jest muzyką, drogowskazem, jedną z najwybitniejszych skrzypaczek. Gra genialnie. To fascynująca, barwna osobowość i szczery przyjaciel. Postać legendarna. Prawdziwe żywe srebro, porywający temperament. Coś promiennego. Wielki człowiek - tak o Wandzie Wiłkomirskiej mówią jej przyjaciele i znajomi, rodzina i studenci, polscy i zagraniczni artyści..
 
Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserką Christine Jezior i bohaterką filmu Wandą Wiłkomirską

05.11. Sobota - godz. 20.15

Miejsce: Kommunales Kino, Hanower

DWAJ LUDZIE Z SZAFĄ,  reż. Roman Polański / PL,1958, 15'
Etiuda szkolna Romana Polańskiego zrealizowana na Wydziale Operatorskim PWSTiF z muzyką Krzysztofa Komedy.  Pierwsza muzyka filmowa w karierze Krzysztofa Komedy, napisana na zaproszenie i zamówienie Romana Polańskiego w 1957 roku. Dwa wyjściowe tematy zostały poddane wielokrotnej, niezwykle pomysłowej aranżacji, budując niepowtarzalną aurę tego arcydzieła krótkiej formy filmowej.

KOMEDA - MUZYCZNE ŚCIEŻKI ŻYCIA,  reż. Claudia Buthenhoff-Duffy  / D-PL, 2009/ 52' (dokument - biografia Krzysztofa Komedy)Filmowy esej na temat życia i twórczości wybitnego pianisty jazzowego i kompozytora muzyki filmowej Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Artysta jest autorem kompozycji do filmów Romana Polańskiego (m.in. "Nóż w wodzie", "Matnia", "Dziecko Rosemary"), Andrzeja Wajdy ("Niewinni czarodzieje") czy Janusza Morgensterna ("Do widzenia, do jutra").

Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserką Claudią Buthenhoff-Duffy.

06.11. Niedziela - godz. 15.00

Miejsce: Eisfabrik Hannover, Weiße Halle

Otwarcie wystawy
KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI. ŚLADY I PAMIĘĆ 
Biograficzna wystawa z Muzeum Kinematografii w Łodzi. (W języku angielskim i niemieckim). Wystawa: 6-20 listopada. Godziny otwarcia: Piątek 16.00-20.00, Sobota 15.00-20.00, Niedziela 14.00-18.00.

STILL ALIVE – FILM O KRZYSZTOFIE KIEŚLOWSKIM,  reż. Maria Zmarz-Koczanowicz (Wyświetlany przez caly czas trwania wystawy) PL, 2005, 81’. Dokument ten to filmowy portret tego artysty. Autorka podjęła w nim próbę wielostronnego pokazania swego bohatera z możliwie szerokiej perspektywy. Film bogato ilustrowany archiwaliami oraz filmami dokumentalnymi i fabularnymi Krzysztofa Kieślowskiego.

06.11. Niedziela

Miejsce: Commedia Futura, Theater in der Eisfabrik Hannover

godz. 16.30

CZARODZIEJSKA GÓRA. AMERYKAŃSKI PORTRET CZESŁAWA MIŁOSZA reż.Maria Zmarz-Koczanowicz , PL, 2000, 60', dokument o Czesławie Miłoszu.

Pokazuje noblistę w jego amerykańskim środowisku. Realizatorzy przedstawiają proces wtapiania się polskiego poety w obcy kontynent przez serię współczenych zdjęć Czesława i Carol Miłoszów oraz wywiady z amerykańskimi studentami, przyjaciółmi i znajomymi noblisty.

godz. 18.00

CHWILA POEZJI
Poezję Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej czyta Peter Piontek, w tle nagrania archiwalne.

godz. 18.45

CZASAMI ŻYCIE BYWA ZNOŚNE , scenariusz i reżyseria: Katarzyna Kolenda-Zaleska PL, 2009, 74' 
To charakterystyka światowej sławy poetki Wisławy Szymborskiej, osoby fascynującej a jednocześnie zaskakująco skromnej i nieśmiałej wobec kamer. Najbliżsi przyjaciele artystki opowiadają o prywatnych aspektach jej życia: miłości, skutkach wygrania Nagrody Nobla, a także o wpływie, jaki wywarła na nich jej twórczość.

godz.  20.30

KLUB POLSKICH NIEUDACZNIKÓW  - „Keine angst vor den Polen! Sie wollen nur spielen!“

Club der polnischen Versager (Klub Polskich Nieudaczników) to popularna polsko-niemiecka instytucja kulturalna w Berlinie. Założyła ją w 2001 r. grupa polskich artystów mieszkających w stolicy Niemiec. Nazwa klubu charakteryzuje jego ideologię – nie chce on bowiem być częścią powszechnej propagandy sukcesu, lecz przekonywać, że niepowodzenia mają swoje dobre strony i czasem warto ich doświadczać.

Adresy:
Kommunales Kino (Künstlerhaus) - Sophienstraße 2 - 30159 Hannover
Tel.: 0511 168 455 22

Commedia Futura / Eisfabrik 7 Seilerstraße 15F / 30171 Hannover
Tel.: 0511 81 63 53
Weiße Halle, Eisfabrik
Godziny otwarcia: piątek 16.00 – 20.00, sobota 15.00 – 20.00, niedziela 14.00 – 18.00

Filmowe spotkania w ramach Festiwalu Nowego Filmu Polskiego – FILMLAND POLEN – są od roku 2004 organizowane przez  Deutsch-Polnisches FilmForum e.V. w Hanowerze przy wsparciu Konsulatu Generalnego w Hamburgu, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP). Honorowy patronat nad projektem objęli: Jego Ekscelencji Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej Pan dr. Marek Prawda, Dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie, Pani Agnieszka Odorowicz oraz Konsul Generalny RP w Hamburgu, Pan Andrzej Osiak.
 
Projekt  Filmland Polen promuje polską kinematografię na terenie Niemiec już od 14 lat i jest najstarszym całorocznym festiwalem (pokazy raz w miesiącu w 4 miastach)  - świętem polskiego filmu oraz jej twórców. Festiwal odbywa się w czterech miastach północno-niemieckich krajów związkowych: w Hanowerze w Dolnej Saksonii, w Lubece w Szlezwiku-Holsztynie i miastach - krajach związkowych: Hamburgu i Bremie.

Od 4 lat filmy pokazywane są w polskiej wersji językowej, z napisami niemieckimi. Więcej informacji o projekcie i festiwalu znajduje się na stronach internetowych: http://www.filmlandpolen.de/.


 

KS
Filmland Polen
Ostatnia aktualizacja:  6.11.2011
Zobacz również
"Chłopiec na rowerze" na otwarcie Cinergii
Polański, prezydencja i Bruksela
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll