PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
3. listopada w Meknesie i Ifranie, dwóch ważnych ośrodkach kulturalnych Królestwa Maroka, zakończyły się spotkania z filmem polskim. - Pełne sale i brawa po seansach są największa nagrodą - mówi organizatorka przeglądu Katarzyna Kubacka.


Dzięcięcy uczestnicy przeglądu, fot. Cam Film

Przegląd „Otwórz oczy na polskie kino!” już po raz trzeci przybliżył marokańskim widzom polską sztukę filmową. W szczególności zaś promował dokonania obchodzącego niedawno jubileusz 30-lecia istnienia Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych z Poznania. Pokazy polskich animacji, zorganizowane przez Instytut Francuski w Meknesie, zgromadziły ponad 2000. widzów. W ramach programu „Filmy warte Poznania” pokazane zostały autorskie filmy animowane do muzyki klasycznej oraz  inspirowany wybitnymi obrazami cykl „Impresje”, proponujący widzom nową formę spotkania ze sztuką plastyczną. Ze szczególnym entuzjazmem zostały przyjęte filmy Roberta Turło, gościa dwóch edycji "Otwórz oczy!" i opiekuna artystycznego warsztatów filmowych.  To właśnie warsztaty okazały się najważniejszym wydarzeniem przeglądu. Dwudziestoosobowa grupa uczniów z Lycee Qualifiant Moulay Ismail zrealizowała etiudy pod opieką artystyczną reżysera, a dzięki życzliwości Marie – Annick Duhard, dyrektora Instytutu Francuskiego w Meknesie producent przeglądu firma Camfilm nawiązała współpracę, której efektem jest zaproszenie sześcioosobowej grupy młodych marokańskich twórców na 5. warsztaty „Ogrody polskiej animacji”, które odbędą się w maju 2012 podczas Festiwalu Filmów Niezwykłych w Sandomierzu. Ciekawi świata i otwarci na nowe doświadczenia filmowcy z Meknes z entuzjazmem przyjęli zaproszenie do Polski.


Warsztaty animacji, fot. Cam Film

Krytyk filmowy Łukasz Maciejewski poprowadził w Instytucie Francuskim wykład „Krótka historia polskiej animacji”. Spotkanie poprzedziły projekcje filmów z cyklu „14 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego”. Uczestnicy spotkania podkreślali aktualność i ponadczasowość filmu Zbyszka Koteckiego „O wielkiej kłótni”. Producentka i prezes poznańskiego Studia - Ewa Sobolewska, opowiadała o filozoficznym przesłaniu bajek Kołakowskiego: „Lailonia tak naprawdę leży w każdym z nas. Bo każdemu, tak jak bohaterom naszych filmów, przyrodzona jest ciekawość. A ciekawość to konieczność zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. To także prawo do zwątpienia”.

Przegląd odbywał się także w położonym nieopodal Ifranie.  Na jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich w Maroku odbyły się pokazy polskich filmów fabularnych. Widzowie obejrzeli filmy Andrzeja Wajdy ("Człowiek z marmuru" i "Człowiek z żelaza"), "Boisko bezdomnych" Kasi Adamik, "Jutro idziemy do kina" Michała Kwiecińskiego i produkcja dla najmłodszych "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki. Studenci wysłuchali również wykładu Łukasza Maciejewskiego „Krótka historia polskiego kina”.   


Wykład Łukasza Maciejewskiego, fot. Cam Film

- Organizacja przeglądu w północnej części Afryki jest dla nas dużym wyzwaniem. Zderzamy się z odmienną kulturą, odmiennymi przyzwyczajeniami, z innym postrzeganiem świata – powiedziała Katarzyna Kubacka, producentka „Otwórz oczy!”.-  Po trzech latach współpracy wreszcie udało się osiągnąć zamierzony efekt i sukces. Nasze filmy przyjmowane były fantastycznie. Promujemy polską, nieznaną w tej części świata kinematografię. Pełne sale i brawa po seansach są największa nagrodą. Niosą też energię niezbędną do przygotowania kolejnych edycji, również w innych państwach Afryki.  Ambasada RP w Tunisie w listopadzie organizuje 16. pokazów filmów Andrzeja Wajdy w ośmiu tunezyjskich miastach. W stolicy tego kraju najmłodsi obejrzą także filmy z cyklu „Bajki i Baśnie Polskie” z TVSFA. Natomiast w grudniu  Ambasada RP w Rabacie w porozumieniu z Instytutem Francuskim w Dakarze   postanowiła po raz pierwszy zorganizować  wydarzenie także w Senegalu.

Przegląd powstał dzięki dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerzy: Ambasada RP w Rabacie, Ambasada RP w Tunisie, Instytut Francuski w Meknes, Instytut Francuski w Dakarze.  Produkcja: Camfilm Katarzyna Kubacka.




WRÓB
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  4.11.2011
Zobacz również
Rybczyński & Bódy w Berlinie
Dni Romana Wilhelmiego w Poznaniu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll