PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  4.11.2011
Wystawa „Roman Polański. Aktor. Reżyser” przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi stanie się jednym z głównych wydarzeń promujących Łódź w Brukseli w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

 Od 9. listopada 2011 do 8. stycznia 2012 roku  ekspozycja, która odwiedziła już Londyn, Sao Paulo, Rio de Janeiro i Berlin, będzie prezentowana w najbardziej prestiżowej galerii tego miasta – Centre for Fine Arts BOZAR. Jest to kolejna zagraniczna prezentacja wystawy, ukazującej dorobek artystyczny jednego z najbardziej znanych na świecie twórców filmowych. Muzeum posiada w swoich zbiorach największą na świecie kolekcję plakatów do filmów reżysera.  Cześć z nich zostanie zaprezentowana na wystawie wraz z fotografiami, ukazującymi Romana Polańskiego na planie filmowym. Zdjęcia są unikatowe, pochodzą z archiwum reżysera. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana rzeźba przedstawiająca Romana Polańskiego, autorstwa wybitnego charakteryzatora, Waldemara Pokromskiego, który współpracował z reżyserem przy wielu jego produkcjach. Wernisażowi wystawy będzie także towarzyszyć koncert Trio Andrzeja Jagodzińskiego w składzie - Andrzej Jagodziński – fortepian, Adam Cegielski – kontrabas, Czesław Bartkowski – perkusja. Zespół wykona aranżacje muzyki filmowej Krzysztofa Komedy, pianisty jazzowego, wybitnego kompozytora muzyki filmowej, który był nie tylko przyjacielem Romana Polańskiego, ale przede  wszystkim autorem muzyki m. in. do takich filmów jak: „Nóż w wodzie”,"Matnia" (Cul-de-Sac), „Najpiękniejsze oszustwa świata - Diamentowy naszyjnik” (Les plus belles escroqueries du monde),  „Dziecko Rosemary” (Rosemary’s Baby), „Bal wampirów” ( Dance of the Vampires). 


Należy podkreślić, że specjalnie z tej okazji została przygotowana francusko-flamandzka wystawy, po wersji polskiej, angielskiej, niemieckiej, węgierskiej i portugalskiej.

Informacje o wystawie:  Kuratorzy wystawy: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza. Wystawa dofinansowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Prezentacja w Brukseli odbywa się dzięki wsparciu Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi.
Wystawa została objęta Patronatem Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.
WRÓB
Muzeum Kinematografii
Ostatnia aktualizacja:  4.11.2011
Zobacz również
Polska zadymka kulturalna w Hanowerze
Rybczyński & Bódy w Berlinie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll