PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

29 października odbyła się ceremonia wręczenia nagród  na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Jihlavie. Nagrodę na towarzyszących mu targach dostała Anca Damian za "Drogę na drugą stronę". 

Czeski reżyser, Martin Mareček, zdobył filmem "Solar Eclipse" (Zaćmienie słońca)  nagrodę Czech Joy za najlepszy film dokumentalny i nagrodę publiczności.  Gruzińska reżyserka Salome Rashi wygrała konkurs Between the Seas (Między morzami) dla najlepszego środkowo i wschodnioeuropejskiego filmu dokumentalnego za film "Bakhmaro", który powstawał podczas poprzednich edycji Festiwalu.


Kadr z filmu "Solar Eclipse", fot. Jihlava IDFF

Dodatkowo prócz nagród regulaminowych, Film New Europe nagrodził swoją nagrodą Visegrad Prix najlepszą środkowoeuropejską koprodukcję. Nagroda powędrowała do producenta,  Radima Prochazki za film "Obscurantist and His Lineage or the Pyramids' Tearful Valleys" w reżyserii Karela Vacheka.


Kadr z filmu "Obscurantist and His Lineage or the Pyramids' Tearful Valleys", fot. Jihlava IDFF.

Dyrektor, Marek Hovorka, obchodził 15-lecie Festiwalu, który założył jako uczęń gimnazjum w swoim rodzinnym mieście. W tym czasie stał się on jednym z wiodących, środkowoeuropejskich festiwali i jednym z najważniejszych miejsc dla europejskich dokumentalistów. Festiwal rozrósł się i prowadzi liczące się programy szkoleniowe i licznie odwiedzane targi filmów dokumentalnych. Powiększający się Festiwal przekraczył możliwości infrastrukturalne miasta. Począwszy od edycji w 2012 roku, zostanie on ponownie sformatowany,  Warsztaty zostaną przeniesione do Pragi, podczas gdy w Jihlavie pozostanie rdzeń Festiwalu. Będą należały do niego dwa nowe programy:  coroczne spotkanie  20 dyrektorów festiwali Festival Identity (tożsamość festiwalu), które w 2012  zostanie przedłużone do dwóch dni, oraz Inspiration Forum, spotkanie intelektualistów i ekspertów spoza branży filmowej z wybraną grupą reżyserów filmów dokumentalnych. Będzie ono miało na celu inspirowanie nowego podejścia do gatunku. "Co roku dostajemy  2500 zgłoszeń na Festiwal, z czego setki są okropne. Zadawaliśmy sobie pytanie, dlaczego?  I dlaczego te filmy tak się powtarzają? - powiedział  Hovorka. The Inspiration Forum zostało zaprojektowane, aby zachęcać reżyserów do poszerzania myślenia o reżyserii filmów dokumentalnych”.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych w Jihlavie otrzymał od czeskiego Ministerstwa Kultury zapewnienie dalszego finansowania.  Ceremonię zamknięcia festiwalu transmitowała czeska telewizja publiczna.

Lista zwycięzców:

CZECH JOY
Najlepszy czeski film dokumentalny w 2011 - "Solar Eclipse" (Czechy, 2011) w reżyserii Martina Marečeka za "zaskakujące i  imponujące uchwycenie rozwoju czeskiej pomocy dla ludzi w Zambii".
Specjalne wyróznienie otrzymał film "31 Beginnings/31 Endings" (Czechy, 2011) w  reżyserii Rafani za "innowacyjne podejście do filmu dokumentalnego".
OPUS BONUM
Najlepszy Zagraniczny Film Dokumentalny w 2011. James T. Hong jako jedyny juror tej sekcji wybrał film "Lost Land" (Territoire perdu, Belgia, 2011) w reżyserii Pierre-Yves Vandeweerd.
BETWEEN THE SEAS
Najlepszy Środkowo i Wschodnioeuropejski Film Dokumentalny w 2011. Jury tej sekcji nagrodziło film "Bakhmaro" (Gruzja, 2011)  w reżyserii Salome Rashi za szacunek , kunszt oraz dążenie do zaskoczenia.


Kadr z filmu "Bakhmaro", fot. Jihlava IDFF

FILM NEW EUROPE VISEGARD PRIX 2011
Za  wysiłek w kierunku rozszerzenia odpowiedzialnosci reżyserów przyznano nagrodę dla Najlepszej Środkowo i Wschodnioeuropejskiej koprodukcji filmowi "Obscurantist and His Lineage or the Pyramids' Tearful Valleys" ( Czechy, 2011) w reżyserii Karela Vacheka.
FASCINATIONS
Najlepszy Dokumentalny Film Eksperymentalny  w 2011. Jury nagrodziło film "Endeavour" (Austria, 2010)  w reżyserii Johanna Lurfa.
NAGRODA PUBLICZNOŚCI. Nagroda Publiczności (przyznawana pod auspicjami szefa Czeskiej Telewizji) została wręczona przez dyrektora programowego czeskiej telewizji Martina Fridricha filmowi "Solar Eclipse" (Czechy, 2011) w reżyserii Martina Marečeka.
NAGRODA ZASŁUGI DLA ŚWIATOWEGO KINA. Została przyznana Vittorio de Seta, jednemu z wielkich obdarzonych wyobraźnią realistów włoskiego kina lat sześćdziesiatych.
NAJPIĘKNIEJSZY PLAKAT FESTIWALOWY w 2011. Plakat Festiwalu Toronto Hot docs z 2010 został wybrany przez uczestników warsztatów Festival Identity.
NAGRODA PUBLICZNOŚCI DLA NAJPIEKNIEJSZEGO PLAKATU FESTWIWALOWEGO w 2011. Plakat 16. Festiwalu w Brnie został wybrany przez gości festiwalowych najpiękniejszym plakatem festiwalowym w 2011.

Instytut Filmu Dokumentalnego zorganizował w Jihlavie program branżowy.

Na ceremonii zamknięcia Festiwalu zostały ogłoszone nagrody dla filmów dokumentalnych prezentowanych w Jihlavie przez Instytut Filmu Dokumentalnego.

Nagrody Silver Eye  dla najlepszego filmu dokumentalnego ze środowej lub wschodniej Europy ukończonego w 2010 lub 2011 zostały przyznane trzem z 250 filmów, biorących udział w  East Silver Market.

Zwycieżcami są: pełnometrażowy, czeski  "Solar Eclipse" Martina Marečeka (2011), średniometrażowy  rumuńsko-polski "Crulic- the Path to Beyond", Anci Damian (2011) i krótkometrażowy, rosyjski "I Will Forget This Day" Aliny Rudnitskiej (2011). Wszystkie trzy filmy otrzymały 1 500 Euro i East Silver Caravan festival service – pomoc w zgłaszaniu filmów na prestiżowe festiwale  i targi dokumentalne przez cały rok.

Nagrody trafiły również do filmów niedokończonych. Nagroda  IDFA  i zgłoszenie na listopadowy pitching w Amsterdamie otrzymał chorwacko-rumuński projekt "Gangster of Love". "To prawdziwa niespodzianka. Nie udało nam się samym dostać do Amsterdamu. A teraz i tak tam będziemy" powiedziała reżyserka Nebojša Slijepčevič.

Nagroda Golden Funnel za najlepiej rozwijany project powędrowałą do "Bells of Happiness" w reżyserii Marka Šulíka i Jana Bučki ze Słowacji. To opowieść o osiedleniu biednych Romów we wschodniej Słowacji. Ciężarna Mariena i jej kuzyn robią remake słynnej czechosłowackiej piosenki Karela Gotta i Dary Rolins. Dwaj filmowcy otrzymają przez rok specjalną pomoc od Instytutu Filmu Dokumentalnego.

 

KS
FNE
Ostatnia aktualizacja:  31.10.2011
Zobacz również
Paweł Edelman odbiera honory we Frankfurcie
10. Międzynarodowy Dzień Animacji - relacja z Trójmiasta
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll