PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  28.10.2011

Film "The Lady" w reżyserii Luca Bessona o przywódczyni birmańskiej opozycji, laureatce Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi otworzył międzynarodowy festiwal w Rzymie. W konkursie jest francusko-brytyjsko-polski film Pawła Pawlikowskiego.

Projekcja pozakonkursowego filmu z Michelle Yeoh, przedstawiającego historię życia noblistki, która spędziła ponad 20 lat w areszcie domowym, to jedno z największych wydarzeń 6. edycji rzymskiego festiwalu w Audytorium Parco della Musica.


Kadr z filmu "Kobieta z piątej dzielnicy", fot. Film 4

Wśród 15 filmów w głównym konkursie o nagrodę Marka Aureliusza jest "Kobieta z piątej dzielnicy" Pawła Pawlikowskiego, mieszkającego w Wielkiej Brytanii i uważanego za jednego z najciekawszych reżyserów w tym kraju. Pawlikowski był w tym roku przewodniczącym jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W obsadzie jego filmu są Ethan Hawke, Kristin Scott Thomas, Joanna Kulig i Samir Guesmi. Autorem zdjęć jest Ryszard Lenczewski.

"Kobieta z piątej dzielnicy" to film utrzymany w konwencji thrillera psychologicznego. Jego główny bohater pragnie miłości, szacunku, chce być podziwiany i uznawany, tworzyć wybitne dzieła literackie, odzyskać rodzinę, a zarazem pozostać wolny i niezależny. Pragnienia kosztują go tak wiele, że jego życie staje się koszmarem.

Do konkursu na rzymskim festiwalu, wciąż walczącym o zdobycie pozycji wśród innych prestiżowych imprez filmowych na świecie, zakwalifikowano też "La kryptonite nella borsa" (Kryptonit w torebce) Ivana Cotroneo oraz  fillm "Il cuore grande delle ragazze" (Wielkie serce dziewcząt), który wyreżyserował Pupi Avati z Włoch. Jest australijski "The Eye of the Storm" Freda Schepisiego, niemiecko-rosyjski "Hotel Lux" Leandra Haussmanna, "Poongsan"Juhna Jaihonga z Korei Południowej, niemiecko-szwedzko-norweski dramat "Babycall" Pala Sletaune z nową gwiazdą skandynawskiego kina Noomi Rapace, odtwórczynią roli Lisbeth Salander w ekranizacji bestsellera "Millenium".

Nagrody w głównym konkursie przyzna jury pod przewodnictwem światowej sławy kompozytora Ennio Morricone.

Poza konkursem  zaprezentowany zostanie  oczekiwany film "Too Big to Fail" Curtisa Hansona o początku kryzysu finansowego w USA w 2008 roku. Grają w nim William Hurt, Edward Asner, Billy Crudup,Paul Giamatti, James Woods.

Jedną z największych atrakcji festiwalu będzie zaś projekcja "Przygód Tintina" w reżyserii Stevena Spielberga. Jest to ekranizacja słynnego komiksu, który ukazał się na świecie w nakładzie 200 milionów egzemplarzy, w 50 językach.  Film wchodzi na ekrany polskich kin 4 listopada.

Nadzwyczajnym gościem we włoskiej stolicy będzie Wim Wenders, który pokaże swój film "Pina" o zmarłej w 2009 roku niemieckiej choreografce i tancerce Pinie Bausch.

Łącznie w kilku konkursach, na przeglądach i specjalnych projekcjach festiwalowa widownia do 4 listopada obejrzy kilkadziesiąt filmów.

Nagrodę Marka Aureliusza za całokształt twórczości otrzyma Richard Gere.


Kadr z filmu "Śniadanie u Tiffany'ego", fot. Capital Pictures

Wielkiemu świętu kina towarzyszą liczne imprezy w całym Rzymie. W salach muzealnych Ara Pacis, czyli Ołtarza Pokoju nad Tybrem z okazji 50-lecia filmu "Śniadanie u Tiffany'ego" otwarta jest wielka ekspozycja dedykowana Audrey Hepburn, z której dochód zostanie przekazany UNICEF.

Przypadające 3 listopada 80. urodziny włoskiej gwiazdy Moniki Vitti uczczone zostaną wystawą fotograficzną i przeglądem filmów z jej udziałem.

 

KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  28.10.2011
Zobacz również
Już wkrótce w Białymstoku "Żubroffka"!
Kogo kręci kino historyczne?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll