PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  24.10.2011
"Lęk wysokości" - fabularny debiut nominowanego do Oscara twórcy "Królika po Berlińsku" otrzymał kolejną znaczącą nagrodę - The Silver Gateway Award oraz 25 tys. rupii  na  zakończonym 20. października 2011 roku 13. Mumbai Film Festival .

 "Lęk wysokości", który powstał w  działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka,  jest opowieścią o młodym reporterze telewizyjnym, Tomku, który prowadzi bardzo poukładane życie. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego ojciec trafił do szpitala psychiatrycznego, a on jest jedyną osobą, która może mu pomóc.


Marcin Dorociński w "Lęku wysokości", fot. M. Skalski / Studio Munka

Film startował w kategorii „Celebrate Age”, w której prezentowane są tytuły opowiadające o zagadnieniach związanych ze starzeniem się. Kategoria ta miała w tym roku swoją drugą edycję, a fundatorem nagrody jest Fundacja Harmony Silvers, która zajmuje się w Indiach poprawą standardu i zapewnieniem godnych warunków życia osobom starszym.

"Tak jak 'Królik ' jest spojrzeniem z lotu ptaka, tak 'Lęk ' jest spojrzeniem w oczy najbliżej stojącej osobie" - mówił Bartosz Konopka w wywiadzie dla "Wysokich obcasów". "Przy 'Króliku...' męczyłem się już tą ogólnością, biedziłem się, czy uda mi się tam włożyć jakieś emocje. Przecież króliki to głupiutkie zwierzątka, o których wiemy tyle, że lubią trawę i szybko się rozmnażają. I właśnie żeby przez te króliki zupełnie nie zgłupieć, zacząłem równolegle pracować nad 'Lękiem '. Zbierałem opowieści o ojcu - chciałem ocalić wspomnienia o nim. Ciekaw jestem, jak te dwa filmy wypadną w porównaniu. Bardziej identyfikuję się z 'Lękiem...', 'Królik...' był raczej zabawą, zgrabną koncepcją. A z 'Lęku...' nie chciałem zrobić zgrabnej historii. Bałem się, żeby ktoś nie odebrał tego: 'Ale ten Konopka biedny, współczujmy mu'. Nie jest to też historia dobra do opowiadania kolegom na spotkaniach towarzyskich. Bo jak to opowiedzieć? 'Wiesz, stary, robię film o ojcu i synu' - trudno o większy banał. Kilka osób po przeczytaniu scenariusza mówiło: 'Wiesz, złapałem za telefon i zadzwoniłem do rodziców zapytać, co u nich słychać'. To powinien być efekt tego filmu."

Nagroda w Bombaju to już kolejne (po 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Ińskim Lecie Filmowym) wyróżnienie dla filmu Bartosza Konopki. 


WRÓB
informacja własna
Ostatnia aktualizacja:  24.10.2011
Zobacz również
Kino w śpiączce czyli co to jest film białoruski
Stefan Laudyn: Widzowie Festiwalu to ludzie inteligentni
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll