PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Stephanie Burger i Juliet Ott, autorki filmu "Po ciszy", zdobyły Grand Prix im. Ryszarda Kapuścińskiego na 8. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Reportażu "Camera Obscura", który zakończył się 22 października  w Bydgoszczy.

Obraz "Po ciszy" opowiada o zamachowcy-samobójcy, który zabił kilkanaście osób a także o żonie jednej z ofiar, starającej się po ośmiu latach od tragedii poznać rodzinę zamachowca. Jest to przejmująca historia o cierpieniu dwóch rodzin.

W opinii jury w składzie Karine de Villers, Vladimir Lozinski, Daniel Zieliński i Krystyna Mokrosińska, realizatorki filmu "zbadały temat w duchu Ryszarda Kapuścińskiego" a "w wyniku  ich dziennikarskiej podróży odbiorca staje się częścią filmu, kimś więcej niż obserwatorem".

Wyróżnienie w kategorii międzynarodowej otrzymał Marcin Sauter, autor głośnego "Na północ od Kalabrii" za film "Hakawati", który według jury "tworzy w tym samym duchu jak Kapuściński" i "uczy nas języka i czytania kina".


Kadr z filmu "Hakawati", fot. KFF

Zwycięzcą konkursu ogólnopolskiego został Mikołaj Wawrzeniuk z Telewizji Polskiej w Białymstoku, który jest autorem reportażu "Reality Show: wybory", opowiadającym o wyborach prezydenckich na Białorusi w 2010 r. Autor reportażu pokazał m.in. sytuację na prowincji, w tym prewencyjne zamknięcie malarza organizującego happeningi przy okazji wszystkich wyborów.

Wyróżnienia w konkursie ogólnopolskim zdobyli: Małgorzata Frydrych (Polsat) za "Adopcję po polsku", Joanna Frydrych (Grupa Medialna Frydrych) za "Ołówek", Brygida Frosztęga-Kmiecik (TVP Katowice) za "Wygrać emeryturę" i Andrzej Tomczak (TVP 2) za "List od Anny".

Pierwszą w historii Festiwalu "Camera Obscura" nagrodę specjalną otrzymała Barbara Paciorkowska, będąca szefową Redakcji Filmu Dokumentalnego i Reportażu TVP 2 oraz redaktor naczelną Magazynu Ekspresu Reporterów. Paciorkowską uhonorowano za wkład w rozwój reportażu.

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Reportażu Camera Obscura organizowany jest od 2004 r. przez Fundację Sztuki Art-House.


KS
pap
Ostatnia aktualizacja:  23.10.2011
Zobacz również
"1920 Bitwa Warszawska" w Kijowie
Skończył się REGIOFUN
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll