PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  21.10.2011

RegioFun 2011

Pokazem "Wymyku" Grega Zglińskiego rozpoczął się II Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych RegioFun w Katowicach.


Zeszłoroczna edycja festiwalu spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem w środowisku branżowym. – mówi Anita Skwara, Dyrektor Artystyczna RegioFun. 
O ile w ubiegłym roku festiwal poświęcony był regionalnym funduszom filmowym, w tym jest festiwalem producentów filmowych. Nastawiony na naświetlanie zagadnień związanych z procedurą produkcji filmowej – wyróżnia się spośród innych festiwali europejskich.

Nie znam innego festiwalu, który byłby poświęcony tej profesji. Coraz bardziej zaznaczają swą obecność tzw. producenci kreatywni. To często młodzi ludzie, którzy dopiero kończą studia, albo robią swój pierwszy lub drugi film. Oni już nie tylko dbają o aspekt finansowy, ale także wpływają na stronę artystyczną. Kreatywny producent musi więc pracować w twórczej kooperatywie z reżyserem. Na koszalińskim festiwalu „Młodzi i Film”, gdzie ewidentnie podkreśla się, że młode kino polskie może powstawać wyłącznie w sytuacji, kiedy są nowi producenci. Ta generacyjna zmiana jest w tym wypadku bardzo istotna. Ci młodzi producenci to grupa desperatów. Oni zdają sobie sprawę, że mogą wygrać dla siebie w przyszłości kino polskie. – dodaje organizatorka.

Interesuje nas również fenomen koprodukcji, dzięki której filmowa Europa się jednoczy. Dobrym przykładem jest kino rumuńskie, które wychodząc z małego, nie bójmy się tego sformułowania, biednego kraju zrobiło absolutną furorę na świecie. Na MFF w Cannes 2011 obecność rumuńskiej kinematografii była spektakularna. To właśnie dzięki koprodukcjom, postawieniu na partnerstwo przede wszystkim z Francją, ale także innymi krajami Europy udało się Rumunom osiągnąć sukces. - podkreśla.

Tematem, wokół którego zorganizowane są wszystkie spotkania, jest city placement, czyli możliwość zareklamowania miasta poprzez pokazanie go w filmie. O swoich doświadczeniach opowiedzą m.in. współpracownicy Woody’ego Allena z Barcelona-Catalonya Film Commission czy producent Marcin Wierzchosławski, dzięki któremu w „Krecie” wystąpiło Bielsko.
W cyklu "Miasto w filmie" zaprezentowane bedę różnorodne tytuły, jak: "Berlin, symfonia wielkiego miasta" z 1927 roku, poprzez „Tokyo Ga”Wima Wendersa, aż na „Millenium – mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” Nilesa Ardena Opleva skończywszy.

Na zakończenie RegioFun odbędzie się benefis Lecha Majewskiego, a wcześniej pokaz jego najbardziej znaczących filmów. Na gości czeka atrakcja związana z ideą city placement - wizyta w miejscach w których Lech Majewski kręcił swoje filmy: „Angelusa”, "Młyn i krzyż" oraz „Wojaczka”.

EJ
RegioFun
Ostatnia aktualizacja:  22.10.2011
Zobacz również
Z ostatniej chwili: „Wenecja” z nagrodą w Chinach
Bergman mógłby robić filmy w Hongkongu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll