PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  18.10.2011

Pierwsza edycja RegioFun, 2010, fot. RegioFun

Druga edycja festiwalu filmowego Regiofun promującego kino wspierane przez regionalne fundusze rozpocznie się w środę w Katowicach. W ciągu pięciu dni w trzech katowickich kinach pokazane zostaną 74 produkcje
.

Impreza skierowana jest do widzów ciekawych współczesnego kina, ale też do profesjonalistów i adeptów sztuki filmowej szukających wsparcia dla swoich produkcji. Tegoroczny program festiwalu przewiduje sekcje filmowe, koncerty, spotkania branżowe i warsztaty. Pokazy filmowe rozplanowano w pięciu salach trzech katowickich kin: Kosmosu, Światowidu i Rialta.

Otwarcie festiwalu zaplanowano na środowy wieczór w Kosmosie. Przewidziano prezentację widowiska "Kino zremiksowane". To stworzony przez Piotra Krakowskiego i Jacka Kabzińskiego kolaż emitowanych na żywo dźwięków przenikających się z obrazami wysamplowanymi z dorobku światowej kinematografii.

Główny festiwalowy konkurs podzielono na kategorie filmów pełno- oraz średnio- i krótkometrażowych. O nagrody walczą produkcje wsparte przez regionalne fundusze filmowe.

W konkursie filmów pełnometrażowych pokazanych zostanie dziesięć obrazów, m.in. rumuńsko-polska animacja "Crulic. Droga na drugą stronę" Ancy Damian, opisująca historię aresztowanego przed kilku laty w Krakowie Rumuna próbującego głodówką udowodnić swoje racje. Film zdobył kilka nagród na 27. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Wśród konkursowych produkcji średnio- i krótkometrażowych zaprezentowanych zostanie - w trzech blokach -  dwadzieścia filmów, m.in. obrazy znanego z oskarowego "Piotrusia i Wilka" studia Breakthru Films: "Mały listonosz" i "Państwo chomikowie".

Trzynaście kolejnych produkcji długo oraz średnio- i krótkometrażowych trafiło do przeglądowej sekcji "Panorama". Do pokazów specjalnych włączono natomiast cztery obrazy: "Hors Satan" i "Flanders" Bruno Daumonta, najnowsze dzieło Aki Kaurism"kiego "Le Havre", belgijski "Bullhead" oraz grany przez aktorów z zespołem Downa film "Little Baby Jesus of Flandr".

Osobną sekcją będzie gromadząca szesnaście produkcji retrospektywa jednego z najstarszych funduszy regionalnych w Europie - działającego we francuskim regionie Nord-Pas de Calais funduszu CRRAV (le Centre R,gional de Ressources Audiovisuelles). Wśród projekcji - m.in. nagrodzony w Cannes "Motyl i Skafander".

W ramach sekcji "Miasto w filmie/ Film w mieście" pokazanych zostanie dwanaście filmów, w różny sposób pokazujących związek miasta i kina - od klasycznych, do ponowoczesnych. Prezentacjom towarzyszyć będzie panel dyskusyjny, w którym udział wezmą filmoznawcy i architekci.

Wśród imprez towarzyszących znajdą się koncerty Nosowskiej oraz zespołów Giulia y los Tellarini i Zootang Project, warsztaty z cyklu "Młody producent", a także prezentacje szczegółów powstawania poszczególnych filmów przez ich producentów (tzw. case studies).

Festiwalowe konkursy rozstrzygnięte zostaną w sobotę wieczorem. Imprezę zwieńczy niedzielna retrospektywa filmów Lecha Majewskiego wraz z jego benefisem. Szczegóły programu zamieszczono na stronie www.regiofun.eu.

Festiwal organizuje Instytucja Filmowa Silesia-Film, przy której od 2008 r. działa pierwszy w Polsce regionalny fundusz - Śląski Fundusz Filmowy. Dotychczas wsparł on 26 filmów łączną kwotą ok. 5 mln zł.
EJ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  18.10.2011
Zobacz również
Festiwal Filmowy Pięć Smaków – dziś uroczyste otwarcie!
Nominowani do Nagrody Cybulskiego o swoich rolach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll