PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

Nominowani aktorzy, fot. materiały prasowe

17 października 2011 roku, w salonie prasowym EMPIK JUNIOR w Warszawie odbyła się konferencja prasowa tegorocznej edycji konkursu Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego. Na konferencję i spotkanie z publicznością przybyli nominowani w tym roku aktorzy.

Czwórka kandydatów, w tym dwie aktorki nominowane po raz drugi - Roma Gąsiorowska i Magdalena Czerwińska - przybliżyli swoje kreacje aktorskie.  W tym roku po raz pierwszy wszystkie filmy, w których zagrali nominowani aktorzy, to debiuty reżyserskie.

Leszek Lichota o roli w filmie "Lincz" Krzysztofa Łukaszewicza: Byłem niezwykle usatysfakcjonowany, że reżyser i scenarzysta Krzysztof Łukaszewicz napisał tę rolę z myślą o mnie i zaprosił mnie do wzięcia udziału w tym projekcie. Skoro została ona napisana z myślą o mnie, to oznaczało, że reżyser ma do mnie zaufanie. (...) Poza tym obaj, jako debiutanci, czuliśmy się wspaniale. Nie musieliśmy do niczego się odwoływać, niczego udowadniać. Mogliśmy robić, co chcieliśmy.

Magdalena Czerwińska o roli w filmie "Kret" Rafaela Lewandowskiego: Jestem wdzięczna Rafaelowi, że zaprosił mnie na casting, który polegał na rozmowie. Czyli tak, jak to się odbywa na zachodzie. To wystarczyło, aby zobaczyć w kimś to, co się chce zobaczyć. Można wtedy uniknąć swego rodzaju niepotrzebnej gimnastyki. (...) Moim celem było stworzenie domu tym dwóm męskim bohaterom. Oni musieli mieć coś, od czego mogliby się odbić, o co musieli walczyć. Grając na drugim planie trzeba było być bardzo czułym na partnera. Z tego też powodu było to bardzo fajne zadanie.

Roma Gąsiorowska o roli w filmie "Ki" Leszka Dawida: Na planie "Ki" dostałam dużą szkołę. Musiałam być bardzo świadoma tego, co przekazuję na ekranie. Nie było tu miejsca na improwizacje. (...) Również fakt, że pracowałam z 2,5 letnim chłopcem, który miał ponad dwadzieścia dni zdjęciowych, był czymś trudnym i wymagającym ogromnej empatii. Bardzo pokochałam tego chłopca i było mi przykro, że on tego wszystkiego doświadcza. (...) Jeżeli natomiast chodzi o moją postać to przede wszystkim starałam się jej w żaden sposób nie bronić i bardzo wyraźnie podać jej wszystkie negatywne cechy.

Magdalena Popławska o roli w filmie Arkadiusza Jakubika "Prosta historia o miłości": To był bardzo niezależny projekt, tym bardziej miło mi, że znalazłam się w takim zaszczytnym gronie oraz, że ta włożona w niego energia wraca w postaci nominacji. Był to debiut reżyserski Arka Jakubika, z którym przez to, że też jest aktorem bardzo dobrze się nam pracowało. On wie, jak się z aktorem pracuje i stąd ten komfort. (...) Była to naprawdę bardzo ciekawa współpraca, również z powodu scenariusza, który lawirował na płaszczyznach bycia lub nie bycia aktorem.

Jakub Gierszał
nominowany za rolę w filmie "Sala samobójców", nie mógł być obecny z powodu obowiązków zawodowych.

Laureata Nagrody Jury (powoływanego rokrocznie spośród osobistości świata kultury) poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 7 listopada w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie. Drugie, równorzędne z Nagrodą Jury, wyróżnienie przyzna także publiczność, która do 31 października głosuje na stronie: www.NagrodaCybulskiego.pl.

Laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (nagroda jury) otrzyma statuetkę projektu Pawła Althamera, a zdobywca Nagrody im. Bolesława Michałka - pracę Piotra Dumały, wybitnego twórcy filmów animowanych. Nagrody pieniężne dla obu laureatów finansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej, a zwycięzca plebiscytu publiczności otrzyma nagrodę rzeczową ufundowaną przez firmę Villeroy&Boch.

Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego jest przyznawana od 1969 roku. W 2005 roku po 10-letniej przerwie reaktywowała ją Fundacja „KINO” (wydawca miesięcznika „KINO”). Wśród jej laureatów są takie sławy jak Krystyna Janda, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Maja Komorowska, Dorota Segda, Joanna Szczepkowska, Bogusław Linda, Olgierd Łukaszewicz, Krzysztof Majchrzak, Daniel Olbrychski czy Zbigniew Zamachowski, a w ostatnich latach: Marcin Dorociński, Borys Szyc, Maja Ostaszewska, Sonia Bohosiewicz, Maciej Stuhr, Eryk Lubos, Agata Buzek i Mateusz Kościukiewicz.

Organizatorem Nagrody jest Fundacja KINO oraz sieć MULTIKINO. Partnerem Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Telewizja Kino Polska . Patron i współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej. Sponsor Nagrody Publiczności: Villeroy & Boch. Współpraca: Sieć salonów prasowych Empik, DKF Overground, Empresa Catering

EJ
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  19.10.2011
Zobacz również
RegioFun - miasto w filmie
Planete Doc uczy sztuki dokumentu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll