PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.10.2011
Konkurs 1,2, jest stałą sekcją Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Rywalizują w niej ze sobą pełnometrażowe fabularne debiuty oraz drugie filmy zrealizowane przez młodych filmowców z całego świata. W tym roku publiczność festiwalowa ma okazję obejrzeć 17 tytułów. Wiele z nich to bardzo dojrzałe filmy, które w ciekawy sposób opowiadają o świecie i problemach młodych ludzi.
 
Jednym z filmów, które w tym roku zakwalifikowały się do sekcji debiutów jest pierwszy pełnometrażowy obraz młodego niemieckiego reżysera Davida F. Wnendta "Combat Girls. Krew i honor". Film jest portretem współczesnych niemieckich neonazistów, a w szczególności młodych dziewczyn, które przyłączają do prawicowych organizacji.


Filmy z sekcji Film 1,2:  Combat Girl, Oddech, Avé. Fot. WFF


Podczas przygotowań do filmu, zaskoczyło mnie, że w tych wszystkich małych miasteczkach i na prowincji, w przeciwieństwie do czasów, kiedy ja byłem młody, to wygląda to w ten sposób, że albo jest się prawicowcem, albo punkiem. Nie ma właściwie innej możliwości. W związku z tym ludzie dzielą się w ten sposób i  w ten sposób rozwija się właśnie kultura młodzieżowa w Niemczech - opowiadał reżyser.

"Avé" jest debiutem Bułgara Konstantina Bojanova, rzeźbiarza i filmowca mającego za sobą realizację filmów krótkometrażowych, dokumentów i teledysków. Film opowiada historię podróży autostopem dwójki zupełnie sobie nieznanych nastolatków, pomiędzy którymi rodzi się uczucie. Obraz był w tym roku pokazany podczas festiwalu w Cannes w sekcji "Semaine de la Critique".

 Reżyser, który jest jednym z gości tegorocznej edycji festiwalu, w niedzielę odpowiedział na pytania widzów po pierwszym pokazie swojego filmu. (...) Podczas dyskusji okazało się, że wiele scen, które umieścił w filmie jest zainspirowanych jego własnymi przeżyciami. Obraz jest dedykowany pamięci jego przyjaciela, który popełnił samobójstwo w młodym wieku. - Kiedy byłem na ostatnim roku studiów, mój najlepszy przyjaciel popełnił samobójstwo. Umieściłem to wydarzenie również w moim filmie. Cała scena związana ze stypą dzieje się w prawie tej samej wiosce, w której on mieszkał, zaraz przy granicy z Rumunią - mówił Konstantin Bojanov.

Kolejnym debiutem, z którym mają okazję zmierzyć się widzowie 27. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego, jest austriacka produkcja "Oddech" w reżyserii Karla Markovicsa. Film został okrzyknięty jednym z najlepszych obrazów pokazanych w tym roku na Festiwalu w Cannes, w sekcji "Director's Fortnight".  Warto wspomnieć, że jest również tegorocznym austriackim kandydatem do Oscara.
 
27. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego potrwa do 16 października 2011. Festiwal jest współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.
 
Pełną wersję artykułu można przeczytać na http://www.pisf.pl. Polecamy!

Paulina Bez
www.pisf.pl
Ostatnia aktualizacja:  15.10.2011
Zobacz również
Londyn 2011: nasza korespondencja
Obejrzyj etiudy na Mediaschool
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll