PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Jack Fisk jest laureatem Nagrody Specjalnej dla Scenografa ze Szczególną Wrażliwością Wizualną. Festiwal Plus Camerimage odbędzie się w tym roku w Bydgoszczy w dniach od 26. listopada do 3. grudnia.

Jack Fisk zawsze chadzał własnymi ścieżkami. Nominowany do Nagrody Akademii scenograf ma ponad czterdzieści lat doświadczenia w branży filmowej i przez całe życie zawodowe wyznawał postawę nonkonformisty.


Jack Fisk, fot. Plus Camerimage

Jack Fisk odpowiada za scenografię do wszystkich pięciu dotychczas powstałych filmów Terrence’a Malicka (szósty jest w okresie post-produkcji). To za sprawą jego mistrzowskich planów amerykański reżyser wraz ze swoimi operatorami potrafił zamieniać kino w wizualne poematy wznoszące się ku niebu. Kiedy Malick zrezygnował po „Niebiańskich dniach” z kręcenia filmów, umilkł również sam Fisk. Scenograf zajął się z niezłym skutkiem reżyserią. W jego debiucie „Przybłęda” z 1981 r. zagrała jego żona, aktorka Sissy Spacek. Kolejnym filmem Fiska były równie udane „Fiołki są błękitne” z 1986 r. Jednak w momencie kiedy usłyszał, że Malick wraca do kina z projektem „Cienkiej czerwonej linii”, z miejsca zrozumiał, że jego prawdziwą pasją jest praca scenografa filmowego.

Niedawno Fisk stworzył scenografię do najnowszego filmu Paula Thomasa Andersona, który nosi roboczy tytuł "The Master". Z Andersonem pracowali już razem wcześniej przy "Aż poleje się krew", za który Fisk był nominowany do Nagrody Akademii, Art Directors Guild Award oraz nagrody BAFTA. Choć jego kariera sięga początku lat 70., ten amerykański scenograf ma na koncie niewiele ponad dwadzieścia projektów filmowych. Niemniej jednak są to produkcje, które wywarły ogromny wpływ na rozwój kina jako sztuki.

Jack Fisk to także wieloletni przyjaciel Davida Lyncha, z którym poznali się jeszcze za czasów szkolnych. Nakręcili razem „Prostą historię” oraz „Mulholland Drive”. Fisk zagrał również niewielką rólkę - nazwaną "man in the planet" - w "Głowie do wycierania" Lyncha.

Fisk szuka inspiracji w pracach innych artystów (chociażby malarzy Edwarda Hoppera i Francisa Bacona), jednak stara się unikać wzorowania na innych filmach. Artysta traktuje plan zdjęciowy jak rzeźbę, w której szkolił się za czasów studenckich.
GU
Plus Camerimage
Ostatnia aktualizacja:  10.10.2011
Zobacz również
Niefilmowe atrakcje Festiwalu "Okiem Młodych"
27. WFF. Belgijsko-holenderska "Lena" z Agatą Buzek
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll