PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  29.09.2011
Podczas drugiej edycji wrocławskiego American Film Festival będzie można poznać twórczość Terrence'a Malicka.

Laureat Złotej Palmy w Cannes będzie bohaterem retrospektywy towarzyszącej festiwalowi.  Ten uchodzący za jednego z najbardziej tajemniczych twórców kina amerykańskiego, w ciągu blisko czterdziestu lat wyreżyserował jedynie pięć filmów długometrażowych. 

Debiutował w 1973 roku niezwykłym thrillerem psychologicznym "Badlands" o parze nastolatków, którzy po dokonaniu morderstwa uciekają przez amerykańskie pustkowia. Film rozpoczął kariery aktorskie Martina Sheena i Sissy Spacek. Już pierwsze dzieło Malicka posiada cechy charakteryzujące jego całą twórczość: łączenie formalnego rozmachu z godnym podziwu realizmem psychologicznym, ukazywanie świata jako swoistego połączenia raju i piekła, obecność filozoficzno-religijnych rozważań i wątków metafizycznych, istotną rolę krajobrazu.


Drzewo życia, reż. Terrence Malick, fot. AFF

Późniejsze "Niebiańskie dni" – nietypowa love story w pejzażu amerykańskiego południa, nagrodzona w Cannes za reżyserię – zachwyciła przede wszystkim jednymi z najpiękniejszych zdjęć w historii kina autorstwa Nestora Almendrosa.

Na kolejne dzieło Malicka trzeba było czekać 20 lat. Wojenna epopeja "Cienka czerwona linia" to adaptacj powieści Jamesa Jonesa;  mówiło się o niej jako o dziele wielowymiarowym i uniwersalnym, w którym wojna jest tylko punktem wyjścia do refleksji o wadze ludzkiego życia, granicy pomiędzy człowieczeństwem a zwierzęcością. "Cienka czerwona linia" została nagrodzona Złotym Niedźwiedziem oraz siedmioma nominacjami do Oscara, zaś w rolach głównych pojawiła się czołówka amerykańskich aktorów: Jim Caviezel, Adrien Brody, Nick Nolte, Sean Penn, George Clooney i John Travolta.

Najnowsze "Drzewo życia" podzieliło publiczność i krytykę. Metafizyczna tkanka filmu otacza błyskotliwą wizualnie opowieść o dzieciństwie – poznawaniu świata, powstawaniu więzi pomiędzy dziećmi a rodzicami, rodzeniu się skrajnych uczuć: miłości, zazdrości, nienawiści. Złota Palma w Cannes była nagrodą dla Malicka za długoletnią konsekwencję oraz osobny, wyrazisty styl. We Wrocławiu będzie można zobaczyć wszystkie filmy reżysera.

American Film Festival odbędzie się w dniach 15-20 listopada 2011 r.


WRÓB
American Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  28.09.2011
Zobacz również
Pedro Almodovar odpadł z walki o Oscara
"Czterej pancerni i pies" ruszają na Berlin
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll