PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Poland On Screen - to nazwa festiwalu polskiego kina, podczas którego widzowie obejrzą aż 49 filmów w siedmiu pokazach tematycznych. Impreza odbywa się jako jeden z punktów programu Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

"Poland On Screen to próba pokazania różnorodności polskiej kinematografii, która zrodziła tak wybitnych twórców jak Polański, Has, Wajda, Zanussi i Kieślowski", piszą organizatorzy w komunikacie prasowym. W programie znalazło się miejsce także dla promocji dwóch zawodów filmowych, w których Polacy osiągnęli wyjątkowe mistrzostwo: operatorów (Kamiński, Idziak, Sobociński, Edelman) i kompozytorów (Penderecki, Komeda, Preisner, Kaczmarek).Londyńska publiczność będzie miała okazję obejrzeć filmy tak ważne, jak "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego, nagrodzone w Cannes za wybitną kreację Krystyny Jandy, "Przypadek" Krzysztofa Kieślowskiego  z  legendarną rolą Bogusława Lindy,"Korczak" Andrzeja Wajdy czy  "Pianista" Romana Polańskiego, wyróżniony trzema statuetkami Oscara. "Poland On Screen  będzie próbą pokazania, jak ekran filmowy stawał się odbiciem polskiej rzeczywistości bez względu na ograniczenia cenzury komunistycznej lub obyczajowej", tłumaczą organizatorzy. Będzie też sporo nowych filmów, wśród nich "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, "Tatarak" Andrzeja Wajdy,  "Rezerwat" Łukasza Palkowskiego czy "Wszystko co kocham" Jacka Borcucha.

- Chciałem podzielić się moją fascynacją kinem polskim z londyńską widownią – mówi autor programu  Krzysztof Gierat z Krakowskiej Fundacji Filmowej. Rozumowałem jak kiniarz, który musi zainteresować widza propozycją niekoniecznie natychmiast rozpoznawalną. Stąd cykle tematyczne, które mogą zaintrygować tytułem, ale zarazem pozwalają zgromadzić w tygodniowej prezentacji całkowicie różnorodnych twórców, którzy stają w szranki, złączeni podjętym przez siebie tematem.Krzysztof Gierat, fot. Krakowska Fundacja Filmowa

Festiwal odbędzie się w od 14. października do 1. grudnia 2011 roku. Imprezę zainauguruje specjalny pokaz filmu Małgorzaty Szumowskiej - "33 sceny z życia"  z udziałem reżyserki.
 
Przegląd Poland On Screen został zorganizowany przez Krakowską Fundację Filmową przy współpracy z Kinem Pod Baranami w Krakowie i siecią kinową Picturehouse oraz Instytutem Polskim w Londynie  i dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

                                                                               


www.polandonscreen.pl         WRÓB
Krakowska Fundacja Filmowa
Ostatnia aktualizacja:  23.09.2011
Zobacz również
Zgłoś film na Off Plus Camera 2012
WFF. Pokaz legendarnej "Bitwy o Algier"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll