PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Drugi dzień 36. Forum Wokół Kina upłynął pod znakiem pytań dotyczących widza. W dyskusjach powrócił stary już pomysł powołania Izby Gospodarczej. Nie zabrakło prezentacji programu Kreatywna Europa.
Kim jest widz? Co go interesuje? Jak do niego dotrzeć? Na co go stać? Jak postępować z piractwem i przeciwdziałać mu? To tylko niektóre z pytań, które padały w czasie kolejnych warsztatów i debat Forum. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Renata Pawłowska-Pyra (Polski Instytut Sztuki Filmowej), Sławomir Salamon (Forum Film Poland), Zbigniew Żmigrodzki (Stowarzyszenie Kina Polskie) oraz Mariusz Łukomski (Monolith Films). Jednym z największych wyzwań w dotarciu do widza, walki o jego obecność w kinie, okazała się, paradoksalnie, sama współpraca pomiędzy kiniarzami i dystrybutorami. Potrzebne są tu nowe, lepsze strategie oraz większa elastyczność. Właściciele kin wskazywali na niekorzystne umowy, inne traktowanie kin niezależnych i sieciowych, kłopoty z pozyskaniem kopii dla niewielkich grup oraz konieczność grania filmów nawet wtedy, gdy nie mają oni odbiorców. Dystrybutorzy podkreślali, że są przede wszystkim biznesmenami i przypominali, że nie ma możliwości, by tak samo traktować wszystkie filmy. - Nie ma jednego modelu kina, każdy film jest inny - mówił Salamon. - Raz nabywamy prawa do niego u dużego producenta, kiedy indziej na rynku niezależnym.


Fot. Dagmara Romanowska

Mariusz Łukomski i Zbigniew Żmigrodzki za jedno z największych zadań zarówno dla kiniarzy, jak i dystrybutorów uważają powołanie Izby Gospodarczej, która mogłaby walczyć o prawa branży. - Razem będziemy silniejsi - podkreślali mówcy. Pomysł powołania Izby Gospodarczej nie jest nowy, ale - wedle prelegentów - sprawa jest teraz wyjątkowo paląca. Tylko w ten sposób, ich zdaniem, można mieć realny wpływ na to, co dzieje się z branżą, jak wyglądają ustawy, które wpływają na jej codzienność. - Na piractwie tracą kiniarze, dystrybutorzy, telewizja, twórcy nośników, organizacje zarządzania prawami autorskimi. To poważny problem, który wymaga konkretnych rozwiązań - zauważał Żmigrodzki. - Musimy się zorganizować. Z Izbą Gospodarczą zdobędziemy o wiele większą siłę. To jest nasza szansa. Kiniarze i dystrybutorzy powinni działać razem.

Najmniej emocji, za to duże zainteresowanie wywołała praktyczna prezentacja nowego programu Unii Europejskiej - Kreatywna Europa. Już teraz zaczyna się nabór, który potrwa do marca. Prelegent Bartosz Kosiński z firmy Far Beyond Business podkreślił, że zainteresowani powinni działać jak najszybciej. Dedykowany rozwojowi kultury i mediów europejskich program realizowany będzie w latach 2014-2020. Jego budżet to 1,46 miliarda euro, z czego na kulturę przeznaczone zostanie około 35 procent, na media 50, a na zarządzanie - 15. Kreatywna Europa wspierać będzie przede wszystkim projekty międzynarodowe w obrębie Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych, sieci współpracy, tłumaczenia i promocję dzieł europejskiej literatury, platformy działające na rzecz artystów i sztuki, podwyższanie kompetencji ludzi związanych z sektorem kultury, rozwój animacji, dokumentów, gier komputerowych i wielu, wielu innych. W Polsce jego realizację kierować będzie Instytut Adama Mickiewicza.


Fot. Organizatorzy Forum Wokół Kina

Dyskusje i warsztaty drugiego dnia 36. Forum Wokół Kina uzupełniły kolejne prezentacje z oferty dystrybutorskiej (Kino Świat, Best Film, Monolith Films, Forum Film, Film Point Group) oraz seanse filmowe ("Tajemnica Filomeny", Best Film; "Wkręceni", reż. Piotr Wereśniak, Interfilm).

Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest partnerem 36. Forum Wokół Kina (10-12 grudnia 2013, Kraków). Zapraszamy na strony Portalfilmowy.pl, gdzie relacjonujemy wydarzenie.


Dagmara Romanowska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2013
Zobacz również
„Ojcze Masz” w konkursie Clermont-Ferrand
[wideo] Mafia piłkarska porwała Zaorskiego!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll