PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  10.12.2013
Dyskusją wokół pomysłu powołania do życiu Nowoczesnej Sieci Kin Cyfrowych oraz sposobów na zachęcenie szkół do korzystania z oferty kinowej rozpoczęło się w krakowskim Kinie Pod Baranami 36. Forum Wokół Kina.
- Nowoczesna Sieć Kin Cyfrowych może stworzyć przeciwwagę dla rynku - mówiła gościom Forum inicjatorka projektu, Kinga Dołęga-Lesińska z firmy KinAds. - Każde ze zrzeszonych kin utrzymałoby swoją autonomię i możliwość decydowania o sobie. Pod wspólną marką - z własnym logotypem, stroną internetową, moglibyśmy przygotowywać oferty dla największych rynkowych graczy, konkurencyjne wobec propozycji obecnie działających dużych sieci kinowych. Chociaż to był trudny rok dla kina, to zarazem dobry dla małych sal. Wykorzystajmy to. Wkroczmy razem w przyszłość. Razem możemy stworzyć ogólnopolską ofertę pod jednym parasolem.


Fot. Kino Pod Baranami (2012)

Pomysł powołania Nowoczesnej Sieci Kin Cyfrowych zrodził się w trakcie rozmów z klientami KinAds, którzy chcieliby organizować duże akcje na terenie całej Polski, nie tylko w pojedynczych kinach. Kinga Dołęga-Lesińska widzi tu duże możliwości marketingowe zarówno jeżeli chodzi o filmowe usługi kin, jak i te bardziej niestandardowe - np. konferencyjne.

Idea została już przedstawiona w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Jak twierdzi Dołęga-Lesińska, spotkała się z zainteresowaniem. Budzi również ciekawość firm, które nie wykluczają sponsoringu wspólnych przedsięwzięć. KinAds ma pomysły, ale czeka na opinie samych kiniarzy. Te są podzielone. Chociaż zebrani w Kinie Pod Baranami zgodnie przyznali, że trzeba działać, dyskusja dotyczyła tego czy na pewno istnieje potrzeba powoływania do życia kolejnego zrzeszenia, czy może wystarczy poszerzenie działalności funkcjonujących już stowarzyszeń. Goście dostrzegli również inne pola, na których zjednoczenie sił mogłoby poprawić ich sytuację na rynku, w tym w stosunku do sieci - m.in. w negocjacjach z dystrybutorami. W czasie Forum będzie jeszcze okazja, by powrócić do tych pomysłów i pytań - środa (11.12) to m.in. walne zgromadzenie Stowarzyszenia Kina Polskie, a czwartek (12.12) - to spotkanie Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Nie zabraknie również dyskusji o potrzebie powołania Izby Gospodarczej.

Forum Wokół Kina to także warsztaty - rozpoczęto je od zagadnień związanych z możliwościami współpracy kin i szkół. Danuta Górecka i Arkadiusz Walczak przybliżyli zebranym obecne uwarunkowania prawne oraz podstawę programową. Później rozwinęła się rozmowa na temat tego, czego oczekuje od kina nie tylko współczesny nauczyciel i dyrektor szkoły, ale i widz-uczeń. - Podpowiadać, wiązać ofertę ściśle z podstawą programową, pokazywać interdyscyplinarne możliwości wykorzystania filmu - przez różnych nauczycieli. Przedstawiać korzyści dla szkoły - podpowiadali prowadzący. - Mówić językiem, którym posługuje się młodzież - padała sugestia z sali.

Forum to jednak nie tylko debaty i warsztaty, ale również możliwość zapoznania się z ofertą dystrybutorów. Na krótkie omówienie planów i prezentację zwiastunów zaprosili już Gutek Film, Against Gravity oraz The Walt Disney Company Polska. Nie zabrakło też seansów filmowych - projekcje rozpoczął obraz "Smak curry" (Gutek Film, premiera 28 lutego 2014). Goście mogli obejrzeć również "Wilgotne miejsca" (Against Gravity, premiera 6 czerwca 2014). Pokaz "Ratując pana Banksa" (Disney, premiera 24 stycznia 2014) towarzyszył z kolei uroczystemu otwarciu Forum.

Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest partnerem 36. Forum Wokół Kina (10-12 grudnia 2013, Kraków). Zapraszamy na strony Portalfilmowy.pl, gdzie relacjonujemy wydarzenie.


Dagmara Romanowska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2013
Zobacz również
Święto Kina w całej Polsce
Bogdan Zdrojewski wręczy medale „Gloria Artis”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll