PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  4.12.2013
10 grudnia o godz. 20 w stołecznym kinie Kultura odbędzie się cyfrowa premiera „Piłkarskiego pokera” w reżyserii Janusza Zaorskiego.
Wśród gości znajdą się: Janusz Gajos – odtwórca roli sędziego Jana Laguny, Marian Opania - odtwórca roli Bola, Dariusz Szpakowski - odtwórca roli komentatora, Witold Adamek – autor zdjęć, Jan Purzycki – scenarzysta oraz Janusz Zaorski – reżyser. Spodziewamy się też sław związanych z piłką nożną, m.in. Dariusz Dziekanowski i Jerzy Engel.


Kadr z filmu "Piłkarski poker", fot. KinoRP

- Chcę pokazać środowisko sportowe od kuchennych drzwi, czyli kulisy sportu” – deklarował Janusz Zaorski w trakcie realizacji filmu roboczo zatytułowanego „Kocham piłkę”. Ów tytuł był zarówno autentyczną deklaracją uczuć Janusza Zaorskiego, do dziś największego kibica wśród filmowców, jak i rodzajem podwójnego kamuflażu, zagraniem taktycznym, pozwalającym uniknąć braku akceptacji projektu przez cenzurę lub jego storpedowania przez działaczy piłkarskich. Tym bowiem, co w schyłkowym PRL-u reżysera najbardziej interesowało, była moralna degrengolada: system gnił, a korupcja w środowisku piłkarskim stanowiła tylko jeden z symptomów jego rozkładu. Zdeprawowany świat polskiego futbolu, na zasadzie pars pro toto, stanowił zatem doskonałą metaforę ówczesnej Polski.

Jak słusznie podkreślał reżyser, „w magicznej kuli piłki nożnej odbija się przecież coś więcej”. Jednocześnie zastosowana przez niego formuła filmu środowiskowego, na którą nałożyły się konwencje gatunkowe, głównie kina gangsterskiego, pozwoliła uśpić czujność cenzury, wyczulonej na przejawy społecznej krytyki na ekranie. Mimo obaw twórców, że w realizacji filmu mogą przeszkodzić wpływowi działacze piłkarscy, projekt – w którym udział wzięli m.in. znakomici aktorzy (Janusz Gajos, Małgorzata Pieczyńska, Marian Opania, Edward Linde-Lubaszenko, Jan Englert, Mariusz Benoit, Olaf Lubaszenko) – udało się sfinalizować.

Premiera „Piłkarskiego pokera” odbyła się 1 kwietnia 1989 roku. Data ta dobrze korespondowała z fabułą filmu i numerem, jaki w decydującej fazie walki o mistrzostwo Polski główny bohater sędzia Laguna planuje wykręcić próbującym nim manipulować prezesami klubów. Z drugiej jednak strony "Piłkarski poker" to nie filmowy żart, ale gorzka, demaskatorska i w dużym stopniu prorocza komedia, zrobiona przez kibica, który, choć marzy o autentycznych emocjach i fair play, to jednak ciągle nie ma złudzeń. Stąd sam reżyser pytany, kiedy nakręci „Piłkarski poker 2”, odpowiada: „Wtedy, kiedy Piłkarski poker przestanie być aktualny”.

W grze, którą od 2008 roku projekt KinoRP toczy z czasem, stawką jest ocalenie od zniszczenia dorobku polskiej kinematografii. "Piłkarski poker", którego rekonstrukcja cyfrowa została sfinansowana i wykonana przez WFDiF, to drugi po „Matce Królów” film Janusza Zaorskiego, który został poddany temu procesowi.


MZ
SFP
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2013
Zobacz również
Kolejne spotkanie z Ryszardem Bugajskim
„Od zmierzchu do świtu” - festiwalowe noce w kinie Kultura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll