PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W dniach 6 - 13 grudnia 2013 roku projekt Polska Światłoczuła ponownie rusza w trasę. Tym razem ma do zaoferowania animacje i warsztaty dla najmłodszych widzów.
Kiedyś pewien chłopiec, gdy był mały i zaczął wątpić w istnienie świętego Mikołaja, zapytał swojego ojca, czy święty Mikołaj aby na pewno przyjdzie w tym roku. Jego ojciec był bystrym człowiekiem i odpowiedział krótko: -Święty Mikołaj przychodzi tylko do tych dzieci, które w niego wierzą.


Czerwcowe warsztaty Polski Światłoczułej z technik tworzenia animacji w Sanoku, fot. Karol Lindholm

Na Mikołajki Polska Światłoczuła zawiezie dzieciom dużo wiary i magii. W miejscowościach, gdzie nie ma kin, urządzone zostaną projekcje bajek animowanych, które powstały w łódzkim studio Se-Ma-For pod wspólnym tytułem "Zaczarowany ołówek". Po projekcjach odbędą się warsztaty, które poprowadzi Eliza Płocieniak-Alvarez, autorka filmów animowanych, absolwentka szkoły w Łodzi i w Madrycie, która zdradzi sekret, jak się tworzy magię na ekranie. Wystarczy mieć zaczarowany ołówek, by świat ożył. Albo chociaż w to uwierzyć...

Wyobraźcie sobie, że posiadacie zaczarowany ołówek – co byście narysowali? Karolcia, główna bohaterka małej książeczki Marii Krüger, znalazła niebieską kredkę. Ale to nie była zwyczajna kredka. Karolcia narysowała najpierw coś, co jej najlepiej wychodziło, czyli kota. I wtedy „stało się coś zupełnie nieoczekiwanego: narysowany na kartce kotek nagle zniknął z niej.” Piotr, kolega Karolci, był ogromnie zdziwiony: - Nigdy jeszcze nie widziałem, aby narysowany kot był żywy i zeskakiwał z papieru na ziemię! - No właśnie, ale to był kot narysowany za pomocą zaczarowanej kredki.


Czerwcowe warsztaty Polski Światłoczułej z technik tworzenia animacji w Sanoku, fot. Karol Lindholm

Podobne przygody mają bohaterowie serii bajek animowanych „Zaczarowany ołówek”, który powstał w Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi w latach 1964-1977.

Pracował nad nim sztab ludzi. Scenariusze pisał między innymi Zbigniew Batko, znany z tłumaczeń literatury angielskojęzycznej. Za rysunki odpowiadał m.in. Karol Baraniecki, z wykształcenia lwowski filozof, którego liczne rysunki-karykatury ukazywały się w przedwojennych pismach takich jak: „Szpilki” czy „Sygnały”. Nad oprawą muzyczną zaś czuwał Zbigniew Czernelecki, który choć z zawodu był prawnikiem, to jego pasją była muzyka.

Powstały dzięki nim przeurocze krótkie animacje, gdzie głównym bohaterem jest chłopiec, który ma psa, a oprócz psa, to jeszcze ma wiele przygód. Wpadają w różne tarapaty, ale z pomocą zjawia się zawsze tajemniczy krasnoludek, który ofiarowuje mu ołówek. I właśnie nie jest to zwykły ołówek, tylko zaczarowany, bo wszystko, co chłopiec nim narysuje – istnieje naprawdę.


Czerwcowe warsztaty Polski Światłoczułej z technik tworzenia animacji w Sanoku, fot. Karol Lindholm

Cała zabawa polega jednak na tym, co takim ołówkiem narysować. I w tym przejawia się inteligencja bajki. Sam ołówek ich nie ratuje przed obudzonym niedźwiedziem czy brakiem prądu. Trzeba wiedzieć, co narysować, żeby z tych tarapatów się wydostać. Pomysłowość chłopca nie zna granic: dynamo i pompa to tylko niektóre z jego wynalazków.

Bohaterowie nigdy nie mówią i to wcale nie jest ujmą dla filmu. Tym większy zachwyt, że właśnie przy pomocy samego rysunku ten świat do nas przemawia. Chyba samych twórców Se-ma-fora odwiedził tajemniczy krasnoludek...

Szczegółowa trasa (6-13 grudnia):

6 XII Kętrzyn godz. 12.00 i 14.30, (Gimnazjum nr 2, ul. Wojska Polskiego 9)
7 XII Górzno godz. 17.00 (Gminny Ośrodek Kultury, Rynek 1)
8 XII Tuchola, godz. 12.00 (Książnica Tucholska, ul Pocztowa 7b)
8 XII Czarne, godz. 17.30 (Biblioteka, ul. Kościuszki 1)
9 XII Miastko, godz. 11.30 ()
10 XII Świdwin, godz. 12.00 (Zamek w Świdwinie, ul. Niedziałkowskiego 17)
11 XII Dąbie, godz. 15.00 (Klub Delta, ul. Racławicka 10)
12 XII Rozbitek, godz. 12.00 (Pałac Rozbitek, k. Kwilcz)
13 XII Drobin, godz. 12.00 (Urząd Miasta i Gminy Drobin, ul. Piłsudskiego 12)
PZ
Polska Światłoczuła
Ostatnia aktualizacja:  12.12.2013
Zobacz również
Filmowe Paszporty Polityki - znamy nominowanych
Zgłoś się na O!PLA
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll