PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Projekcje ponad 20 filmów, panele dyskusyjne i kiermasz wydawnictw historycznych zaplanowano w ramach rozpoczynającego się 16. września w Gdyni dwudniowego Festiwalu Filmów Historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".

"Na festiwalu prezentowane będą filmy ukazujące rolę polskiego podziemia i opozycji demokratycznej w walce z komunistycznym reżimem w latach 1944-1989" - powiedział Polskiej Agencji Prasowej Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor tej - odbywającej się w Gdyni już po raz trzeci - imprezy. Jak wyjaśnił dyrektor, założeniem organizatorów jedynego tego typu festiwalu w Polsce jest pokazanie filmów powstałych w ciągu ostatnich pięciu lat. "Jeśli jednak trafimy na ciekawą produkcję, która powstała nieco wcześniej, chętnie włączamy ją do programu" - zaznaczył Gołębiewski.

Piątek - pierwszy dzień festiwalu - poświęcony będzie "żołnierzom wyklętym", drugiego dnia publiczność będzie mogła obejrzeć produkcje związane z późniejszymi działaniami opozycji wobec władz PRL. Z piątkowego zestawu filmów warto zobaczyć m.in. film "Dla Niepodległej" prezentujący losy polskiej emigracji, a zrealizowany przez Leszka Wiśniewskiego i Jana Tarczyńskiego. W sobotę zobaczyć będzie można m.in. poświęcony Annie Walentynowicz film "Doceniałam każdy przeżyty dzień" w reż. Jędrzeja Lipskiego i Piotra Mielecha.

W każdym z dwóch dni imprezy odbędzie się też dyskusja: w piątek będzie ona dotyczyła pytania, czy warto być bohaterem, a w sobotę paneliści będą rozmawiać o tym, jak prawdę historyczną przekładać na język filmu.

Imprezie towarzyszyć będą: koncert Lecha Makowieckiego oraz "Herbertorium" - recital słowno-muzyczny twórczości Zbigniewa Herberta w wykonaniu Teatru ES z udziałem Ernesta Brylla.

Najlepszy film festiwalu otrzyma nagrodę - "Złoty Opornik". Po raz pierwszy wręczony zostanie też "Platynowy Opornik" - tę nagrodę przyznawaną za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Antoni Krauze, reżyser filmu "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł", poświęconego masakrze robotników na Wybrzeżu w 1970 roku.

Panorama Gdyni fot. A. Kędzierska / SFP

GU
PAP
Ostatnia aktualizacja:  15.09.2011
Zobacz również
From Poland with Shorts - stacja Londyn
Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych w Łodzi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll