PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Zaskakująca popularność krótkich metraży na festiwalu debiutów w Koszalinie świadczy o tym, że młoda widownia poszukuje wciąż nowych propozycji kinowych.

Konkurs krótkich metraży zawsze ma trudniej. Media i widownia śledzą przede wszystkim konkurs fabuł kinowych, niesłusznie w potocznej nomenklaturze festiwalowej nazywany  "głównym". Festiwal w Koszalinie pokazy krótkich metraży organizuje od wielu lat. W 2007 roku ówczesny dyrektor  Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" Jerzy Kapuściński zdecydował o utworzeniu sekcji konkursowej prezentujące polskie fabuły, animacje, dokumenty o czasie nie przekraczającym 40 minut. Organizatorzy wymyślili też nazwę nagrody: Mały Jantar, obok uświęconego tradycją WIelkiego Jantara.

Było co pokazywać - filmy z programu "30 minut", a potem ze Studia Munka, które ten program pilotowało. Etiudy ze szkół filmowych w Katowicach, Łodzi, Warszawie. Co roku program krótkich metraży był różnorodny, a poziom zaskakująco wysoki. Jury radziło więc sobie przyznając nagrody grupowe, ex aequo i liczne wyróżnienia.

Mimo, że  specjaliści przyznawali, że program "krótki" jest co najmniej tak interesujący jak "długi", ciężko było wypełnić salę położonego nieco na uboczu kina "Alternatywa", które od 2007 roku gościło twórców filmów z tej sekcji konkursowej.

Wygląda jednak, że po kilku latach koszaliński konkurs filmów krótkometrażowych doczekał się należnemu mu zainteresowania ze strony publiczności. Na 30. festiwalu "Młodzi i film" 14 września już południowe seanse zgromadziły pełne sale. Emocje budziły nie mniejsze, niż pokazy pełnometrażowe. Po seansach widzowie zostawali, by uczestniczyć w prowadzonych przez Annę Serdiukow spotkaniach z twórcami.


Andrzej Fidyk, szef jury krótkich metraży, fot. Młodzi i Film

"Wielkanoc" w reżyseriiMoniki Jordan-Młodzianowskiej powstała w Studiu Munka w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. - Jest to historia uniwersalna. Porusza bowiem problem bliskości i relacji międzyludzkich, przede wszystkim w rodzinie. Stanowi doskonałe tło dla pokazania zderzenia różnych wartości reprezentowanych przez jej członków - mówiła reżyserka. Z kolei "Boisko" - dokument, wyreżyserowany przez 16-letniego zaledwie Dominika Krawczyka, prezentuje nam miejsce, gdzie toczy się jaka część jego nastoletniego życie: szkolne boisko. Młody twórca chciał tym obrazem skomentować smutną w jego odczuciu rzeczywistość, brak ambicji i głębszych relacji wśród ludzi, z którymi mijał się codziennie na osiedlu.

Natomiast animacja "Underlife" w reżyserii Jarosława Konopki zaskoczyła widzów przede wszystkim swoim odrealnionym obrazem i fabułą.  - Inspiracją i impulsem do powstania była "Kołysanka" Krzysztofa Komedy. Utwór ten stanowił tło dla obrazu. Moim zamysłem było stworzenie dzieła wieloznacznego i w pewnym sensie surrealistycznego. Każdy może odebrać je inaczej. Niczego nie chciałem tu narzucać i sugerować - mówił o swoich inspiracjach twórca.

Każda z  propozycji konkursowych została przyjęta brawami.  Wybór jurorów będzie naprawdę trudny. Na czele jury stoi reżyser dokumentalista Andrzej Fidyk, a towarzyszą mu: ubiegłoroczna laureatka Małego Jantara Marta Minorowicz ("Kawałek lata"), reżyser, współtwórczyni "Demakijażu" Dorota Lamparska (przewodnicząca Koła Młodych SFP), operator Paweł Flis i Mariusz Dąbrowski - reżyser, malarz, fotografik.





Anna Król / Anna Wróblewska
informacja własna / MiF
Ostatnia aktualizacja:  4.09.2012
Zobacz również
Animatorzy rządzą w Sopocie
Różyczka uwiodła Rumunów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll