PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  19.09.2013
Dziś rozpoczyna się 6. Festiwal Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych". Filarem trwającej od 19 do 22 września w Świdnicy imprezy jest konkurs na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny autorstwa twórców do 30. roku życia. Wśród tegorocznych atrakcji znajdzie się także przedpremierowy pokaz "Nie zapomnij mnie" Davida Sievekinga, projekcja "Albert Cinema" Agnieszki Zwiefki, a także wystawa polskich plakatów filmowych.Filmem otwarcia w Świdnickim Ośrodku Kultury jest wspomniany laureat tegorocznego Planete+ Doc – "Nie zapomnij mnie", jednocześnie wzruszająca i dowcipna opowieść o chorobie Alzheimera matki Davida Sievekinga. W programie znalazł się również inny dokument spopularyzowany dzięki Planete+ Doc, a obecnie pokazywany w kinach – "Więcej niż miód" Markusa Imhoofa, w brawurowy sposób ukazujący znaczenie pszczół dla ekosystemu. Ciekawie zapowiada się także jeden z pierwszych publicznych pokazów dokumentu "Albert Cinema", w którym Agnieszka Zwiefka przedstawia widzom grupę bezdomnych filmowców z wrocławskiego Towarzystwa im. Brata Alberta. Projekcji będzie towarzyszyć spotkanie z autorką i bohaterem, Leszkiem Herliczką. Festiwalowi towarzyszy także wernisaż wystawy plakatów filmowych "Stary repertuar", prezentującej polskie plakaty filmowe pochodzące ze zbiorów świdnickiej rodziny Scheerów, przez lata prowadzącej w mieście "Kino Gdynia". Temu ostatniemu zresztą dedykowany jest panel dyskusyjny o przyszłości kin jednosalowych, zaplanowany na sobotnie przedpołudnie.

"Okiem Młodych" stawia na kameralność i staranną selekcję, dlatego do konkursu zostało wybranych 17 filmów spośród 64 nadesłanych tytułów. Konkursowe projekcje zostały podzielone na trzy bloki filmowe, które festiwalowa publiczność będzie mogła zobaczyć w piątek i w sobotę, a po seansie spotkać się z autorami prezentowanych dokumentów. Całość oceni Jury pod przewodnictwem nagrodzonego niedawno nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej krytyka filmowego "Gazety Wyborczej", Tadeusza Sobolewskiego. Jurorskie gremium uzupełnią: pochodzący ze Świdnicy dokumentalista Paweł Wysoczański ("W drodze", "Kiedyś będziemy szczęśliwi") oraz Jędrzej Morawiecki, reportażysta i dziennikarz, współautor filmu "Syberyjski przewodnik", autor książek "Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie" czy "Głubinka. Reportaże z Polski".


Kadr z filmu "Więcej niż miód", fot. Against Gravity

Najlepszy film otrzyma Grand Prix "Złote Oko" i 3000 zł. Wśród festiwalowych nagród są także: Nagroda Publiczności ufundowana przez Ligę Kobiet Polskich, koło w Świdnicy, nagroda przyznawana przez osadzonych z oddziału więziennego Aresztu Śledczego w Świdnicy, co stanowi rozwinięcie trwającej od pierwszej edycji współpracy z ośrodkiem. W tym roku przy Festiwalu rozpoczyna działalność Międzynarodowe Jury Młodzieżowe, złożone z mieszkańców niemieckiego Biberach i Świdnicy.

Organizatorami 6. Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Okiem Młodych" w Świdnicy są: Świdnicki Ośrodek Kultury, Wrocławska Fundacja Filmowa i Liga Kobiet Polskich, koło w Świdnicy. Program festiwalu i szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.okiemmlodych.pl.


Lech Moliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  19.09.2013
Zobacz również
"Matrix" w Alvernia Studios
„Pamiętasz, była jesień”: muzyka filmowa w Łodzi
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll