PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  18.09.2013
AK-owiec, AL-owiec i Sybirak próbują w nowej powojennej rzeczywistości znaleźć dla siebie miejsce. W kinie Kultura odbyła się premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu Janusza Morgensterna "Potem nastąpi cisza". Jednym z organizatorów premiery było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Maj 1945, przeddzień walk o Drezno i poplątane polskie drogi trzech żołnierzy II Armii Wojska Polskiego: majora Świętowca – alowca przekonanego, że „z nikogo nie wolno rezygnować, porucznika Kolskiego – po powrocie z Sybiru nieco zdezorientowanego sytuacją w Polsce, i podporucznika Olewicza – byłego akowca, próbującego w tworzącej się rzeczywistości znaleźć dla siebie miejsce. Łączy ich wspólny wróg, dzieli nieufność i zasadne pytanie, czy porozumienie jest możliwe. - Każdy z oficerów ma swoje racje, w które naprawdę wierzy. W ich postawach nie ma nic z koniunkturalizmu. Tak naprawdę elementem negatywnym tej historii jest rodzący się system, z którego założeniami nie można było polemizować – mówił przed laty Janusz Morgenstern.

Uroczysta premiera zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Potem nastąpi cisza" zbiegła się niemalże z drugą rocznicą śmierci Janusza Morgensterna. - To już niestety kolejny film mojego męża, który zapowiadam za niego – powiedział na wstępie Krystyna Cierniak-Morgenstern. Dodała także, że jest przekonana, że tak jak wszystkie inne cyfrowo zrekonstruowane filmy, także "Potem nastąpi cisza", będzie się widzom bardzo podobać.


Krystyna Cierniak-Morgenstern podczas premiery "Potem nastąpi cisza", fot. Kuźnia Zdjęć/SFP

Dramat psychologiczny "Potem nastąpi cisza" to jeden z najciekawszych filmów wojennych lat 60. Adaptacja dylogii Zbigniewa Safjana („Zanim przemówią”, "Potem nastąpi cisza"), w której reżyser – były żołnierz II Armii WP, uczestnik tragicznej bitwy pod Budziszynem – wykorzystał frontowe doświadczenia.

Brak ideologicznych uproszczeń to jeden z atutów filmu, obok doborowej obsady (Tadeusz Łomnicki, Daniel Olbrychski, Marek Perepeczko i Barbara Brylska), a przede wszystkim – doskonałej batalistyki. Dodatkowym jest – charakterystyczna dla reżysera – nowatorska, retrospektywna narracja, pokazująca nie tylko losy, ale i racje trójki głównych bohaterów.


Goście premiery "Potem nastąpi cisza", fot. Kuźnia Zdjęć/SFP.

- Pewnego dnia mąż przyszedł do domu i powiedział, że w Polsce była ekipa amerykańska, której członkowie obejrzeli "Potem nastąpi cisza". Byli zachwyceni tym, że pomimo tego, iż jesteśmy bardzo biednym krajem stać nas na wykorzystanie w produkcji filmowej nowoczesnych komputerów, które pomogły reżyserowi stworzyć tak wspaniałe sekwencje batalistyczne. Później nie mogli uwierzyć w to, że mąż dysponował prawdziwymi czołgami, karabinami, armatami, a przede wszystkim własnymi wspomnieniami, dzięki którym wiedział jak zainscenizować wojnę tak żeby na ekranie wyglądała jak prawdziwa – wspominała Krystyna Cierniak-Morgenstern.

Organizatorami cyfrowej premiery filmu "Potem nastąpi cisza", która odbyła się 17 września 2013 w warszawskim kinie Kultura, byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe ZEBRA oraz twórcy Projektu KinoRP.


Grzegorz Wojtowicz
SFP
Ostatnia aktualizacja:  18.09.2013
Zobacz również
Polskie filmy zagoszczą na Wyspach
Melodramat Jima Jarmuscha na otwarcie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll