PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Cztery polskie filmy powalczą o nagrody na tegorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym. Oto one...

W Konkursie Międzynarodowym znajdą się dwa polskie filmy. Pierwszy z nich to "W ukryciu" Jana Kidawy-Błońskiego, laureata Złotych Lwów na festiwalu w Gdyni i nagrody za reżyserię na festiwalu w Moskwie za film „Różyczka”. Film opowiada o niezwykłej więzi emocjonalnej między dwiema kobietami – Janiną, mieszkającą z ojcem, młodą, wrażliwą wiolonczelistką oraz Ester, młodą Żydówką, ukrywającą się w piwnicy pod ich mieszkaniem w czasie okupacji. W rolach głównych: Magdalena Boczarska, Julia Pogrebińska, Tomasz Kot, Krzysztof Stroiński, Jacek Braciak, Agata Kulesza. Warszawski pokaz będzie europejską premierą tego filmu.


Krzysztof Stroiński i Magdalena Boczarska w filmie "W ukryciu". Fot. Monolith Films.

Drugim polskim filmem, który znalazł się w konkursie głównym 29. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego (11-20 października 2013 roku), jest "Ida", którą wyreżyserował Paweł Pawlikowski. Ta poruszająca, kameralna historia młodej zakonnicy, która przed złożeniem ślubów odwiedza swoją ciotkę, a ta odkrywa przed nią mroczną tajemnicę rodziny, lada dzień zostanie zaprezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto (pokaz specjalny) oraz powalczy o Złote Lwy w konkursie głównym 38. Gdynia - Festiwal Filmowy i o laury na prestiżowym London Film Festival. W obsadzie znaleźli się: Anna Trzebuchowska, Agata Kulesza, Dawid Ogrodnik, Adam Szyszkowski.


Kadr z filmu "Ida". Fot. Opus Film.

W Konkursie 1-2 polską kinematografię reprezentować będzie"Heavy mental" - debiut fabularny Sebastiana Buttnego. Jest to szczery i bezpretensjonalny obraz nastroju i ducha współczesnych 30-latków żyjących w Polsce, z ich rozterkami, poczuciem humoru, pragnieniami oraz zatopieniem w paradoksach tzw. normalnego życia. W rolach głównych zagrali: Grzegorz Stosz, Piotr Głowacki, Izabela Nowakowska oraz Joanna Szczepkowska.


Piotr Głowacki w filmie "Heavy mental". Fot. Absolut Media.

Natomiast w Konkursie Filmów Krótkometrażowych pokazany zostanie "Powrót" Ewy Bukowskiej, wyprodukowany przez Studio Munka. Prezentowany na ostatnim koszalińskim Festiwalu "Młodzi Film" obraz opowiada o polskim żołnierzu, który powraca z misji wojennej w Afganistanie. Był tam, żeby “zbudować bezpieczny dom innym narodom”. Wrócił, aby za pieniądze zarobione na misjach dokończyć budowę własnego domu. Występują: Marek Bukowski, Agata Buzek, Krzysztof Stroiński, Anna Chodakowska oraz Jakub Wieczorek.


MZ
WFF
Ostatnia aktualizacja:  6.09.2013
Zobacz również
Owacyjne przyjęcie "Wałęsy" w Wenecji
Integracja Ty i Ja: Dokumentowanie niepełnosprawności
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll