PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
4 września rozpocznie się 5. edycja Festiwalu Himilsbacha, organizowanego od 2008 roku w Mińsku Mazowieckim, mieście w którym urodził się i młodzieńcze lata  spędził Jan Himilsbach.

W tym roku 5. Festiwal Himilsbacha  potrwa aż do 8 września 2013 roku.. Zainauguruje go spotkanie z  Anną Poppek, autorką biografii Jana Himilsbacha "Rejs na krzywy ryj, Jan Himilsbach i jego czasy". Dziennikarka opowie o tym, jak powstawała książka i co można  w niej znaleźć z barwnego życia aktora. Filmowca i pisarza na temat, którego krażą ledendarne opowieści, często autorstwa samego Himilsbacha. Za każdym razem, gdy rozmawiał z dziennikarzami, podawał im inny życiorys - takich wersji jego życia zapisano około 400. Uzasadniał to, mówiąc: "no bo ile razy można pieprzyć wciąż jedno i to samo. To byłoby nieciekawe".Trzeci dzień festiwalu, to dzień srebrnego ekranu. Wieczorem w letnim kinie pod chmurką, odbędą się pokazy filmów zrealizowanych według scenariusza Jana Himilsbacha: "Party przy świecach" (1980) i "Zabawa w chowanego" (1985). Po projekcji organizatorzy zapraszają na panel dyskusyjny z udziałem reżyserów, którzy wspólpracowali z Himilsbachem. Gośćmi spotkania będą: Janusz Kondratiuk, Janusz Zaorski, oraz Marek Piwowski, który odkrył Himilsbacha dla filmu proponując mu rolę w "Rejsie" (1970). Himilsbach Zagrał w blisko 50 filmach m.in. tj. "Wniebowzięci", "Jak to się robi", "Trzeba zabić tę miłość", "Przepraszam, czy tu biją?".  Pytany jednak o to, który rodzaj swojej twórczości ceni najbardziej Himilsbach odpowiadał: "Oczywiście, kamieniarską! Bo moją twórczością kamieniarską nikt sobie przynajmniej dupy nie podetrze". Przez wiele lat pracował jako kamieniarz na warszawskich Powązkach.

Czwarty dzień festiwalu upłynie pod znakiem Happeningu Literackiego – Całe Miasto Pisze Wiersze Na Czacie! Kierowanego do wszystkich kreatywnych, którzy będą chcieli  wykazać się swoim talentem poetyckim. Po happeningu, rozpocznie się akcja „Cytuj Himilsbacha" - za pomocą szablonów, uczestnicy wydarzenia będą mogli nanieść cytaty z Himilsbacha na chodniki miasta.
 

Kadr z filmu "Himilsbach. Prawdy, bujdy, czarne dziury". Fot. Iplex.pl.

Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się plebiscyt na najlepszego aktora niezawodowego - MONIDŁO. Laureatami poprzednich edycji zostali: Henryk Gołębiewski, Paweł Kukiz, Joanna Bartel oraz Zbigniew Buczkowski. Zostanie rozstrzygnięty również konkurs literacki KAFEL 2013 - Konkurs Absolutnie Frywolnych Etiud Literackich. W jury konkursu zasiądą: Ernest Bryll, Małgorzata Kalicińska, Tomasz Malowaniec oraz Dariusz Mól, a statuetkę dla laureata zaprojektuje i wykona prof. Adam Myjak – rektor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na zakończenie imprezy, 8 września, zagrają: Alamo, Maciej Maleńczuk, Strachy na Lachy oraz zespół Dr Misio, którego liderem i wokalistą jest aktor Arkadiusz Jakubik. Imprezie będzie towarzyszyć wystawa fotografii "Himilsbach w fotografii Zygmunta Rytki". Na jej wernisaż, który odbędzie się drugiego dnia festiwalu, przybędą goście specjalni: Ernest Bryll – poeta i przyjaciel Himilsbacha, oraz Alicja Wancerz-Gluza – himilsbacholog.
 
Autorem plakatu promującego festiwal jest Andrzej Pągowski, jeden z najbardziej cenionych polskich plakacistów. Szczegółowy program imprezy znajduje sięTUTAJ 


AK
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  1.09.2013
Zobacz również
Futurystyczny plakat Camerimage
Zgłoś się na Cinemaforum
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll