PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W piątek, 2 sierpnia, rozpocznie się 14. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, zdecydowanie najbardziej wakacyjna impreza filmowa. W centrum Roztoczańskiego Parku Narodowego, w kuszącym otoczeniu jezior (tam zwanych stawami), plaż i lasów, w doborowym towarzystwie bobrów, koników polskich i zastępów kinofilów, będzie można obejrzeć blisko 300 filmów pogrupowanych w zaskakującą liczbę 25 (słownie: dwudziestu pięciu!) retrospektyw autorskich i cykli tematycznych. Czyżby dla każdego coś ciekawego?

Bardzo interesująco zapowiadają się retrospektywy Kubańczyka Tomása Gutiérreza Alei (Srebrny Niedźwiedź w Berlinie 1994 za "Truskawki i czekoladę"), Palestyńczyka Elii Suleimana (Nagroda Jury w Cannes 2002 za "Boską interwencję") i Islandczyka Baltasara Kormákura (Nagroda Główna w Karlovych Varach 2007 za "Bagno").


Plakat 14. Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu

Warto zwrócić uwagę na retrospektywne przeglądy kina islandzkiego, wciąż zaskakującego swoim wyspiarskim potencjałem, i pakistańskiego, które, jak się wydaje, wielu zaskakuje samym swoim istnieniem. Będą przeglądy nowego kina czeskiego, duńskiego, francuskiego i niemieckiego, będą filmowe portrety miejsc (Toskania) i historycznych postaci (Grigorij Rasputin). Oczywiście nie zabraknie tradycyjnych cykli "Filmy w sieci" (czyli tych wspieranych przez Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych) i "Klubowy karnet" (czyli filmów, które mogą się sprawdzić na spotkaniach dyskusyjnych klubów filmowych) oraz replik zaprzyjaźnionych festiwali.


Tomás Gutiérrez Alea, fot. Letnia Akademia Filmowa

A w suto zakrapianym i podlewanym cyklu "Diabeł w butelce" zaskakuje chyba tylko to, że dopiero teraz pojawia się w programie zwierzynieckiego przeglądu. Już się cieszę na "Legendę o świętym pijaku" Ermanna Olmiego według Josepha Rotha i "A rano się obudzili" Siergieja Nikonienki według Wasilija Szukszyna. Skoro już o tym mowa, to co noc na dziedzińcu miejscowego browaru gościć będą plenerowe pokazy pod szyldem "Kino nocne".


Baltasar Kormakur, fot. Letnia Akademia Filmowa

Pozafilmowy program Akademii wypełnią śródnocne koncerty, spektakle, performance i "Lekcja czytania", którą poprowadzi pisarka Magdalena Bielska. Nie zabraknie, oczywiście, spotkań i dyskusji. Na liście festiwalowych gości znajdziemy tak interesujące postaci jak Mirtha Ibarra – kubańska aktorka, scenarzystka i reżyserka, artystyczna i życiowa partnerka Tomása Gutiérreza Alei – i Jamil Dehlavi – mieszkający w Londynie reżyser i scenarzysta pakistański o hindusko-francuskich korzeniach. Mocno reprezentowana będzie rodzima kinematografia, swój przyjazd zapowiedzieli m.in. Jacek Bławut, Andrzej Jakimowski, Paweł Łoziński, Konrad Szołajski, Tomasz Wolski. Imponująco przedstawia się też skład prelegentów, którzy opowiadać będą o wybranych filmach: Tadeusz Lubelski, Adam Garbicz, Łukasz Maciejewski, Piotr Czerkawski. Tych dżentelmenów zawsze warto posłuchać.


Elia Suleiman, fot. Letnia Akademia Filmowa

Będzie i konkurs, będą nagrody, ale szczególne, filmowe, choć nie wprost. Jury w składzie: Adam Garbicz, Janusz Korosadowicz, Adam Radziszewski, Paulina Skoczylas oraz niżej podpisany, oceni 10 prelekcji wygłoszonych przez uczestników Ogólnopolskiego Konkurs Prelegentów Filmowych 2013, ale o tym więcej w relacji już z Roztocza.


Maciej Gil
www.portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  29.07.2013
Zobacz również
Trwa nabór prac na Festiwal Filmów i Form Jednominutowych
Nowe Horyzonty - czas podsumowań
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll