PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  6.07.2013
Janusz Zaorski, Jerzy Satanowski, Hanna Banaszak, Marta Lipińska, Emilian Kamiński, Edward Linde Lubaszenko, Ewa Kasprzyk, Joanna Kurowska, Jan Wołek, Jan Wieczorkowski, Maciej Zakościelny i Antoni Pawlicki odsłonili w piątek w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach odciski swoich dłoni. Tablicą pamiątkową upamiętniony został nieżyjący reżyser i producent filmowy Janusz Morgenstern.

Od początku istnienia festiwalu swój ślad pozostawiło w Międzyzdrojach już blisko 140 artystów, głównie aktorów, a wśród nich: Beata Tyszkiewicz, Krystyna Janda, Bogusław Linda, Janusz Gajos, Zbigniew Preisner, Krzysztof Kieślowski, Gustaw Holoubek. Ceremonia odsłonięcia odcisków w piątkowy wieczór zatytułowana "Kiedy słońce zaszło pojawiły się gwiazdy" zgromadziła przy głównej ulicy w Międzyzdrojach Promenadzie Gwiazd, przy której znajduje się Aleja Gwiazd, tłum widzów. Po raz pierwszy gala odciskania dłoni była widowiskiem multimedialnym, na wielkich telebimach pokazywano krótkie materiały filmowe o głównych bohaterach uroczystości.


Fot. materiały prasowe/oficjalna strona festiwalu festiwalgwiazd.com

Projektant Alei Gwiazd i autor odlewów dłoni Adam Myjak rozpoczynając galę tłumaczył, dlaczego śladem artystów są dłonie. Dlatego dłoń, bo jest najczulsza, można wyrażać nią uczucia. Dynamika dłoni ma w sobie siłę działania - mówił. Aktorka Marta Lipińska, uhonorowana "dłonią" przyznała, że jest "kobietą pracującą i żyje w pośpiechu". - Muszę szybko odcisnąć dłoń, aby oddać się w ręce mojej Michałowej - dodała, artystka która wciela się w postać o tym imieniu w serialu "Ranczo". Odciskając swój ślad Janusz Zaorski żartobliwie prosił władze miasta, by te zapomniały mu teraz
grzechy młodości, kiedy to pół wieku temu wyniósł z kolegami wszystkie kosze plażowe z plaży.

Daniel Olbrychski, który wspólnie z wdową po Januszu Morgensternie Krystyną Morgenstern odsłaniał tablicę poświęconą reżyserowi, przypomniał, że właśnie mija 50 lat jak miał szczęście znać i pracować ze zmarłym dwa lata temu artystą. - Mógłbym opowiadać godzinami, a i tak nie starczyłoby serca i słów - dodał. Wzruszona pani Morgenstern wspominała, że odwiedziła wielokrotnie Międzyzdroje wraz z mężem i cieszy się, że miasto pamięta o jego twórczości.

W tym roku do Międzyzdrojów zjechało ponad stu artystów. Są wśród nich Anna Mucha, Weronika Książkiewicz, Lesław Żurek, Stanisława Celińska, Mirosław Czyżykiewicz, Piotr Machalica, Marian Opania i Anna Dereszowska.


Fot. materiały prasowe

Festiwal w Międzyzdrojach, to oprócz spotkań z gwiazdami także spektakle teatralne, koncerty, wystawy fotografii i malarstwa, pokazy filmowe. Festiwal to dla fanów okazja do spotkania ulubionych polskich gwiazd filmowych i teatralnych i możliwość zdobycia autografów. Przez pięć festiwalowych dni w Międzyzdrojach gwiazdy są bliżej swoich fanów. W zamyśle organizatorów impreza ma też pokazywać szerszej widowni teatralny dorobek gwiazd kojarzonych często tylko z rolami w popularnych serialach.

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się m.in. muzyczny spektakl "Zamach na MoCarta" ze Zbigniewem Zamachowskim w roli głównej, koncert z piosenkami Jerzego Satanowskiego oraz mecz piłkinożnej artyści kontra zachodniopomorscy samorządowcy.

Od kilku lat najwybitniejsi artyści honorowani są również pomnikami ustawianymi wzdłuż Alei Gwiazd,są tam pomniki m.in. Krzysztofa Kolbergera, Gustawa Holoubka i Jana Machulskiego.


DR
PAP
Ostatnia aktualizacja:  6.07.2013
Zobacz również
Karlowe Wary: "Papusza" i "Płynące wieżowce" wśród zwycięzców
Piotr Adamczyk dostanie Klapsa
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll