PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  29.06.2013
32.Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i film” powoli przechodzi do historii. Na podsumowania i oceny przyjdzie jeszcze czas, choć już widać, że konkurs krótkometrażowy nie po raz pierwszy przyćmił zmagania pełnym metrażu. W piątkowym zestawie świetnie wypadły: "Zabicie ciotki" Mateusza Głowackiego, "Matka" Łukasza Ostalskiego i dokument „Lecieć nie-lecieć” Anieli Gabryel.

Może zanim bardziej szczegółowo o filmach krótkich, zerknijmy co działo się w konkursie pełnometrażowym, od razu zaznaczając, że przyniósł on raczej rozczarowania. "Zdjęcie" Macieja Adamka to kino inicjacyjne. Młody chłopak szuka swojej tożsamości – stara fotografia matki z obcym mężczyzną inspiruje go do ustalenia, kto naprawdę jest jego ojcem. Wyjeżdża nad morze, gdzie przeżywa też pierwszą miłość. Chłopiec staje się mężczyzną, ale sposób podania treści, aktorstwo, rozwiązania fabularne – nie mogą przekonać widza festiwalowego. Debiutowi Adamka, powstającemu zresztą kilka lat, zabrakło świeżości i lekkości.


Kadr z filmu "Zdjęcie". Fot. Młodzi i Film

 Podobne zarzuty można postawić horrorowi "Silent Lake" Mariusza Kuczewskiego. Widać, że twórca jest miłośnikiem tego gatunku i wie, w jakim punkcie znajduje się obecnie światowy horror. To już plus, ale bardziej na przyszłość, bo tym razem nie starczyło umiejętności, aby pokonać śmieszność i groteskowość historii, film stał się parodią, co potwierdza gromki śmiech w trakcie festiwalowego seansu.


Kadr z filmu "Matka". Fot. GSF

Bardzo dobre wrażenie pozostawia po sobie Łukasz Ostalski i jego dyplom z Gdyńskiej Szkoły Filmowej - "Matka". Film doceniono już na festiwalu w Tampere. W roli głównej pojawia się Danuta Stenka. Jej postać to ambitna pani polityk, której życie rodzinne cierpi z powodu sukcesów zawodowych. Ostalski stawia swoją bohaterkę w sytuacji tragicznej – jej syn-narkoman zamordował młodą dziewczynę, matka musi podjąć najtrudniejszą decyzję w życiu. Półgodzinny film zarówno trzyma w napięciu, jak i oddziałuje na emocje. Reżyserowi udało się skromnymi środkami osiągnąć interesujące efekty. Kameralna jest także opowieść, którą stworzył Mateusz Głowacki. "Zabicie ciotki" również podejmuje temat śmierci i konsekwencji morderstwa. Chociaż...kto wie? Film Głowackiego jest nieoczywisty i balansuje na granicy realności, w tym tkwi jego siła i potencjał tego niezwykle płodnego reżysera, kończącego powoli etap studencki. Aniela Gabryel z kolei to młoda dokumentalistka z PWSFTviT. W jej nowym filmie przyglądamy się naukowcom, którzy obserwują dziką naturę. Brawa za atmosferę i niebanalne obserwacje.


Kadr z filmu "Zabicie ciotki". Fot. Facebook.com

Projekcje konkursowe dobiegły końca. Kogo można wymieniać wśród faworytów konkursu krótkometrażowego? Wśród fabuł, oprócz dwójki opisanej w tej relacji: frapująca "Olena" Elżbiety Benkowskiej, dojrzały i przenikliwy "Mazurek" Julii Kolberger, oryginalne i dowcipne "The Big Leap" Kristoffera Rusa czy też "Leszczu" Aleksandry Terpińskiej. Pośród filmów dokumentalnych na uwagę zasłużyły: "Lewa połowa twarzy" Marcina Bortkiewicza, "Arena" Piotra Bernasia” i szeroko opisywana przez nas "Niewiadoma Henryka Fasta". Jeśli chodzi o animację, to na pewno: "Łukasz i Lotta" Renaty Gąsiorowskiej. A kogo wybiorą jurorzy? Przekonamy się już dziś o godzinie 20:00 w Koszalinie.



Lech Moliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  29.06.2013
Zobacz również
"Miłość" wygrywa w Walencji
Młodzi i Film. Na planie festiwalowego filmu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll