PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  26.06.2013
Pierwszy dzień konkursowy 32. festiwalu „Młodzi i Film” upłynął pod dyktando krótkich metraży. W trzech blokach pokazanych zostało 17 spośród 60 tytułów konkursu krótkometrażowego. Po wtorkowych projekcjach w głowie znów kołacze się myśl, że polscy filmowcy lepiej wypadają na krótkich dystansach.

W ciągu całego dnia w kinie Kryterium (projekcje konkursu krótkometrażowego przeniesiono w tym roku do głównego obiektu festiwalowego, a autorów tych filmów włączono w cykl spotkań „Szczerość za szczerość”) mogliśmy zobaczyć 7 fabuł, 7 dokumentów i 3 animacje.


Kadr z filmu "Sztorm" Piotra Brożka. Fot. GSF

Wśród pozycji fabularnych najciekawsze zdają się: "Sztorm" Piotra Brożka, "Chłopcy" Pawła Orwata i "Strażnicy" Krzysztofa Szota, choć na uwagę zasługują także: "One" Marty Grabickiej oraz „Kruk” Antonio Galdameza. "Sztorm" współtworzy bardzo silną w tym roku reprezentację Gdyńskiej Szkoły Filmowej, co już dziś zahacza o odkrycie tegorocznej edycji. Niedawno powstała placówka wchodzi na rynek z prawdziwym przytupem. Brożek zajął się młodym małżeństwem, pozostającym wciąż pod silnym wpływem toksycznej teściowej, matki Kaśki. Ciekawie obsadzona Magdalena Różańska („Dziewczyna z szafy”), ale przede wszystkim trzymający w napięciu scenariusz, odkrywający przed widzem kolejne karty skomplikowanej sytuacji dwojga młodych ludzi, to bez wątpienia atuty tej realizacji. "Chłopcy" powstali w ramach „Programu 30 minut”. Bardzo dobrze, gdyż opowiedziana historia nosi w sobie potencjał na 20-minutową etiudę. Nastolatkowie, którzy planują morderstwo na przypadkowej osobie, zostaną postawieni w sytuacji, która powinna mieć wpływ na ich późniejsze wybory życiowe. Sytuacje ostateczne sprawdzają też "Strażnicy" Krzysztofa Szota. Młody pogranicznik konfrontuje się z rodziną, w której mężczyzna i dziecko nie mają dokumentu pozwalającego przekroczyć granicę. Dochodzi do próby sił i testu na człowieczeństwo, ale – co najistotniejsze – reżyser potrafi sugestywnie ukazać dramat sytuacji, idealnie dopasowując metraż do historii.


Kadr z filmu "Niewiadoma Henryka Fasta". Fot. wajdaschool.pl

Wśród filmów pozytywnie zaskoczył Sławomir Witek i jego "Siedmiu mężczyzn w różnym wieku". Tytularne nawiązanie do Kieślowskiego może nieco na wyrost, jednakże obserwacja siedmiu bokserów na różnych etapach kariery, broni się tematycznie i realizacyjnie. Prostotą pomysłu urzeka inny dokument sportowy - „Nic się nie stało”. Wystarczył komentarz Dariusza Szpakowskiego spleciony z obserwacją zachowań kibiców piłkarskich podczas „meczu o wszystko” w Euro 2012 i tamte emocje zostały skutecznie uchwycone. Brawa dla 23-letniej Krystyny Rachwał z Warszawskiej Szkoły Filmowej. W dziedzinie dokumentalnej absolutnym faworytem okazał się film "Niewiadoma Henryka Fasta" Agnieszki Elbanowskiej. Bohater to emerytowany profesor matematyki, ciągle szukający szczęśliwej miłości. Henryk Fast w swoim romantycznym poszukiwaniu miłości kobiety jest zarówno uroczy, jak i zasmucający. Tracą na tym jego relacje z dziećmi. Świetne kino dokumentalne, w dużej mierze dzięki barwnej postaci, ale ukłony należą się reżyserce za umiejętne skorzystanie z bohatera i zawarcie na ekranie mnóstwa obserwacji.

W gronie animacji moją uwagę zwróciła realizacja Michała Jeżaka „Krzyżaki”, będąca w zasadzie animowanym dokumentem. Twórca pomysłowo zderza wypowiedzi dzieci na temat rycerzy i Zakonu Krzyżackiego z dowcipnym komentarzem wizualnym. Cały zestaw filmowy okazał się naprawdę intrygujący. Można narzekać, że mało rewolucyjności, że filmy zrealizowane zostały klasycznie, ale nie sposób odmówić im atrakcyjności i spójności. Pozwolę sobie czerpać z tego radość.




Lech Moliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  27.06.2013
Zobacz również
Tajniki warsztatu operatora "Obławy"
40. Ińskie Lato Filmowe już za półtora miesiąca
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll