PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Po sukcesie moskiewskiej edycji 6. Festiwal Filmów Rosyjskich "Wisła" rozpoczyna swoją podróż po Rosji. W dniach 2–9 czerwca polska kinematografia zostanie zaprezentowana w Niżnym Nowogrodzie.

Uroczyste otwarcie Festiwalu odbędzie się 2 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej "Arsenał". Na ceremonii gości powita Marszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz, Przewodnicząca Rady Federacji FR Walentyna Matwiejenko oraz Dyrektor Festiwalu Małgorzata Skulska. Najnowsze polskie filmy do 9 czerwca pokazywane będą w kinie "Dom architekta".



Mieszkańcy Niżnego Nowogrodu będą mieli okazję obejrzeć sześć filmów z wiślanej sekcji konkursowej. Wśród nich obraz "80 milionów" Waldemara Krzystka, ukazujący autentyczną historię młodych działaczy Solidarności z Dolnego Śląska. Tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego postanawiają oni zorganizować brawurową akcję wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów związkowych pieniędzy.

W programie znajdzie się również najnowsza komedia Marka Koterskiego "Baby są jakieś inne" z niezapomnianym duetem aktorskim Roberta Więckiewicza i Adama Woronowicza. Po moskiewskim pokazie filmu rozgorzała burzliwa dyskusja na temat polskich i rosyjskich relacji damsko-męskich.

Zaprezentowany zostanie także dramat obyczajowy "Bez wstydu" w reżyserii Filipa Marczewskiego. Jest to jego debiut fabularny przedstawiający trudną historię rodzeństwa, w której zazdrość przeradza się w obsesję wykraczającą poza moralne i obyczajowe normy społeczeństwa.

Publiczność "Domu architekta" zapozna się z głośnym filmem Leszka Dawida "Jesteś Bogiem", który opowiada o legendarnej muzycznej grupie Paktofonika. Liczymy, że podobnie jak w Moskwie projekcja filmu zgromadzi pełną salę młodych widzów, którym bliska jest hip-hopowa kultura.

Pod ocenę kinomanów oddany zostanie też, nagrodzony oklaskami w Moskwie, film Piotra Trzaskalskiego "Mój rower", opowiadający o pokoleniowym pojednaniu trzech mężczyzn.

Wielbicielom mocnych wrażeń zaproponowany zostanie thriller z wątkiem psychologicznym "Supermarket" w reżyserii Macieja Żaka. W Niżnym Nowogrodzie pokazany będzie także "Sekret" w reżyserii Przemysława Wojcieszka, przedstawiający moralne dylematy młodego tancerza drag queen.

Do programu włączone zostały dwa starsze filmy, których jednak mieszkańcy Niżnego Nowogrodu nie mieli jeszcze okazji obejrzeć – "Listy do M." Mitji Okorna oraz "Tylko nie teraz" Walerija Pendrakowskiego.

RP
festiwalwisla.pl
Ostatnia aktualizacja:  27.05.2013
Zobacz również
Kogo kręci kino historyczne?
Film Springersi jadą do Małopolski
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll