PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  20.05.2013
Już jutro w stołecznym kinie Kultura odbędzie się premiera filmu pokazującego taśmy filmowe z archiwum Wojciecha Zamecznika, wybitnego grafika i projektanta, opracowane przez reżysera i operatora Adama Palentę.

W półgodzinnym filmie "Dom na głowie" Adam Palenta dokonuje wyboru z ponad trzech godzin materiału filmowego Wojciecha Zamecznika, zdigitalizowanego przez Fundację w ramach programu „Dziedzictwo cyfrowe” w 2012 roku. Ujęcia dokumentalne pokazywane są razem z pracami graficznymi oraz materiałem eksperymentalnym w niezmienionej formie. Interesującym obrazom towarzyszy muzyka Marcina Maseckiego. Po jutrzejszym pokazie odbędzie się rozmowa z udziałem Adama Palenty, Juliusza Zamecznika i Agnieszki Szewczyk, którą poprowadzi Anna Theiss.Filmy z lat 1949-1966, odkryte w archiwum grafika Wojciecha Zamecznika, są z tego punktu widzenia materiałem niezwykle cennym – zarówno pod względem estetycznym, jak i dokumentalnym. W niepokazywanych dotąd filmach czarno-białych i kolorowych, nakręconych przez Wojciecha Zamecznika na taśmie 16 mm i 8 mm, widzimy żonę, dorastających synów, ulubionego psa Figę oraz znajomych i współpracowników, m.in.: Stanisława Zamecznika i Maurycego Stryjeckiego. Śledzimy sceny w mieszkaniu Zameczników, wspólne wakacje, podróże zagraniczne. Jest to format amatorski w rękach grafika dobrze zorientowanego w technice i estetyce filmowej – sceny rodzinne są pieczołowicie wybrane i zmontowane przez autora, co sprawia, że wydają się mniej przypadkowe. Wśród odkrytych taśm znalazły się także filmy animowane i materiały eksperymentalne, powstałe w pracowni autora na Wydziale Grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych lub na potrzeby innych projektów.


Kadr z filmu "Dom na głowie". Fot. FAF.

Wojciech Zamecznik (1923-1967) był wybitnym grafikiem-projektantem. Zajmował się fotografią, grafiką użytkową, typografią, wystawiennictwem, filmem i scenografią. Najbardziej znany jest z eksperymentalnego wykorzystania fotografii w tworzeniu plakatów. Stworzył m.in. plakaty do filmów: "Pociąg" Jerzego Kawalerowicza, "Lotna" Andrzeja Wajdy, "Mondo cane" Gualtiera Jacopettiego, serię plakatów dla Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” oraz czołówki do filmów tj.: "Krzyż walecznych" Kazimierza Kutza (1958), "Matka Joanna od Aniołów" Jerzego Kawalerowicza (1960) i "Pasażerka" Andrzeja Munka (1963) czy programów telewizyjnych, m.in. do Magazynu Kulturalnego „Pegaz”. Od 1963 roku był członkiem Fédération Internationale de l’Art Photographique (FIAP), a od 1966 był członkiem Alliance Graphique Internationale (AGI). W latach 1960-1967 prowadził Pracownię Projektowania Foto-graficznego na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Film „Dom na głowie” wraz z drugim filmem „Ja kinuję” Zofii Chomętowskiej będzie można obejrzeć w kinie Kultura również 22 i 29 maja 2013 roku godz. 21:00-22:00. PortalFilmowy.pl jest patronem medialnym wszystkich pokazów.

MZ
FAF
Ostatnia aktualizacja:  20.05.2013
Zobacz również
Dworcewoj, Jakimowski, Sikora i Zelenka jurorami w Krakowie
"Lost Senses" w programie SIGGRAPH 2013
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll