PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  27.05.2013
Już na początku czerwca w stołecznym kinie Iluzjon pod tytułem "Czas trwogi. II wojna światowa i lata 40. XX wieku w filmie" odbędzie się pięciodniowy przegląd filmowy.

Przegląd filmów, która zostanie zorganizowany w stołecznym kinie Iluzjon, potrwa od 5 do 9 czerwca 2013 roku. W tym czasie zaprezentowane zostaną następujące filmy:


  "Mecz" (100 min.), 2012, Rosja, reż. Andrij Maliukow. Film jest poświęcony legendarnemu „meczowi śmierci”, jaki został rozegrany latem 1942 r. pomiędzy niemiecką drużyną Luftwaffe i ekipą Startu Kijów. Główny bohater to bramkarz gospodarzy,  Mykoła. Premierę filmu na Ukrainie przesunięto z powodu przyjazdu niemieckiej reprezentacji na EURO.

"Mecz w piekle" (140 min.), 1961, Węgry, reż. Zoltán Fábri. Wiosna 1944 roku. Niemcy z okazji urodzin Hitlera chcą zorganizować mecz piłki nożnej, w którym zmierzyliby się z węgierskimi jeńcami wojennymi. Znany piłkarz, Ónódi, zgadza się zorganizować drużynę, pod warunkiem że jej członkowie dostaną dodatkowe racje żywnościowe, piłkę i zamiast pracy będą trenować.
 
"Prawo i pięść" (92 min.), 1964, Polska, reż. Jerzy Hoffmann, Edward Skórzewski. Polski western, nakręcony na podstawie prozy Józefa Hena. Głównym bohaterem filmu jest były więzień obozu koncentracyjnego, który staje się członkiem grupy, przejmującej poniemiecki kurort na Ziemiach Odzyskanych. Gdy uświadamia sobie, że jego koledzy to w rzeczywistości bezwzględni szabrownicy, podejmuje z nimi walkę.


Gustaw Holoubek w filmie "Prawo i pięść". Fot. SF Oko.

"Pejzaż" (111 min.), 2000, Słowacja, Czechy, reż. Martin Šulík. Jest to próba zmierzenia się z historią Słowaków w czasie II wojny światowej, rozpisana na dziesięć epizodów, historia zagłady środkowoeuropejskiej, prowincjonalnej Arkadii. Wojna i totalitaryzmy unicestwiły ją, lecz przetrwała w prywatnej pamięci i legendzie. Słowacki reżyser wskrzesza "nieistniejącą krainę" w typowej dla siebie formule magicznego realizmu. Mozaikowa, magiczna opowieść o życiu zwykłych ludzi w „czasach pogardy”. Przypomina, że oprócz historii, znanej z podręczników, istnieje także historia prywatna, w której jest miejsce na dramat i komedię. „Film o kraju, który nigdy nie istniał, ponieważ nikt go nie pamięta i nikt o nim nie rozmawia” dostał główną nagrodę na festiwalu w Łagowie.

"Kto tam śpiewa" (86 min.), 1980, Jugosławia, reż. Slobodan Šijan. Komediodramat. W 1941 roku w rozklekotanym autobusie podążającym do Belgradu spotyka się kilkanaście osób. Każda z nich symbolizuje stereotypowe postawy i mentalność, przypisywaną różnym grupom narodowościowym i etnicznym zamieszkującym Jugosławię – od Chorwata nacjonalisty po cygańskich muzyków.

"Wszystko, co najważniejsze" (98 min.), 1992, Polska, reż. Robert  Gliński. Ekranizacja wspomnień Oli Watowej, żony poety i Aleksandra Wata. Wojna zabrała im wszystko - ojczyznę i wolność, rozdzieliła i skazała na życie w samotności, upodleniu i nędzy. W 1940 r. Wat zostaje aresztowany przez NKWD. Jego żonę wraz z synkiem wywieziono do Kazachstanu.
 


"Gdzieś w Europie" (90 min.), 1947, Węgry, reż. Géza Radványi. Wybitne dzieło europejskiego neorealizmu. Banda dzieci - wojennych sierot terroryzuje okolicę. Mieszkańcy organizują  obławę na młodocianych bandytów, którzy znajdują schronienie w ruinach dawnego zamku. Reżyser, brat pisarza Sándora Máraiego, kontynuował karierę na emigracji, na Węgry wrócił dopiero pod koniec życia.

"Niedotrzymana obietnica" (129 min.), 2009, Słowacja, Republika Czeska, reż. Jiří Chlumský. Słowacki kandydat do Oscara. Prawdziwa historia żydowskiego chłopca, wokół którego stopniowo zaciska się pętla. Nie chcąc podzielić losu zesłanych do „obozów pracy w Polsce”  Martin przystaje do partyzantów. Przezornie zataja swoje pochodzenie, choć dowódca zapewnia, że antysemityzm jest sprzeczny z komunistycznym światopoglądem.

"Pobyt" (102 min), 1982, NRD, reż. Frank Beyer. Ekranizacja autobiograficznej powieści Hermanna Kanta. Bohater, osiemnastoletni Mark, pod koniec wojny zostaje wcielony do armii i dostaje się do niewoli. Pewna Polka rozpoznaje w nim oficera SS, który zamordował jej córkę. Mark trafia do celi, której lokatorami są fanatyczni naziści i zbrodniarze wojenni.

Przegląd zakończy niedzielny panel dyskusyjny (kino Iluzjon, s. Mała Czarna, niedziela, 9 czerwca, godz. 20.00), w którym wezmą udział: Wolfgang Kohlhaase (autor scenariusza filmu "Pobyt"),  Robert Gliński (reżyser filmu "Wszystko, co najważniejsze"), Miklós Tamási (Open Society Archives, Węgry), Ilja Neretin (współautor scenariusza i producent filmu "Mecz") oraz dr Marcin Zaremba (autor "Wielka trwoga. Polska 1944-1947", Instytut Studiów Politycznych PAN, Polska). Spotkanie poprowadzi Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie).

PortalFilmowy.pl jest patronem medialnym tej imprezy.


MZ
Iluzjon
Ostatnia aktualizacja:  5.06.2013
Zobacz również
Dwa spojrzenia na Cannes
Filmy festiwalu "Wisła" w trasie po Rosji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll