PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Około 250 produkcji z Polski i świata, cztery konkursy, kilkanaście cykli specjalnych, siedem sal projekcyjnych oraz kino pod gołym niebem, koncerty i wystawy, mistrzowie i nowe nazwiska, wydarzenia dla wielbicieli kina oraz dla samej branży. 26 maja startuje 53. Krakowski Festiwal Filmowy. W tak bogatym programie każdy widz znajdzie coś dla siebie.

Tegoroczny festiwal upłynie z jednej strony pod znakiem konkursów, z drugiej - muzyki i Szwajcarii. To dwa główne nurty imprezy, które znajdą swoje odzwierciedlenie zarówno w samodzielnych sekcjach (Konkurs DocFilmMusic oraz Spojrzenie na Szwajcarię), jak i pojawiając się w ramach innych cykli. A naprawdę będzie się działo! W poniedziałek w murach krakowskiego Kina Pod Baranami Krzysztof Gierat, dyrektor festiwalu, Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektor biura prasowego, oraz Katarzyna Wilk, koordynator wydarzeń industry, przedstawili dziennikarzom najciekawsze propozycje zbliżającej się imprezy.

Nowości!   

- Choć to dość leciwy festiwal, nieustannie go modernizujemy, zmieniamy, wprowadzamy nowości - pół żartem, pół serio Krzysztof Gierat otworzył konferencję prasową. - W tym roku jest ich wiele, a wszystkie są równie istotne. Nowość techniczna to jeden format dla wszystkich projekcji, tak, jak na festiwalu być powinno. Druga rzecz - przenosimy się z kina Kijów.Centrum do Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Tu znajdzie się m.in. główna recepcja festiwalowa, odbywać się będą projekcje, konferencje, będzie kawiarnia i klub festiwalowy. W Kijów.Centrum nadal odbywać się będą seanse! Wreszcie - konkurs muzyczny! DocFilmMusic to efekt pomysłu, który narodził się już kilka lat temu. 10 starannie wyselekcjonowanych filmów prezentować będziemy zarówno w Krakowie, jak i w Warszawie (w kinie Kultura). Widzów czekają bardzo różnorodne opowieści o muzyce i jej twórcach. Jest tu rock, ale i muzyka klasyczna, flamenco i folk. Intymne historie, konflikty osobowościowe i artystyczne przedstawiane są na tle wydarzeń historycznych. 


Kadr z filmu "Miłość", KFF

W ramach konkursu, w którym przyznana zostanie statuetka Złotego Hejnału, organizatorzy zwracają szczególna uwagę na polski akcent - film "Miłość" Filipa Dzierżawskiego. Film rywalizować będzie m.in. z "Stanton. Przejrzeć Harry'ego" (reż. Sophie Huber; przypomnijmy - obraz ten uświetni ceremonię otwarcia festiwalu), "Nie jestem gwiazdą rocka" (Bobbi Jo Hart) czy "Baskijskimi żyletami" (reż. Fermin Muguruza). O laureacie zadecyduje jury pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka.

Warto podkreślić, iż uzupełnieniem konkursu muzycznego będzie również sekcja "Dźwięki muzyki", którą ułożył Piotr Metz. W Kinie Pod Wawelem od poniedziałku 27 maja do piątku 31 maja o godz. 22. Obejrzeć będzie można m.in. "Żółtą łódź podwodną", "Sympathy for the Devil" czy ""Bez stałego adresu. Bob Dylan". Przed projekcjami warto udać się na spotkania muzyczne do Czułego Barbarzyńcy - prowadzi sam Metz. Fani muzyki nie mogą również zapomnieć o Nocy Teledysków (31 maja), a także o koncertach! W ramach festiwalu zagrają m.in. Maria Peszek i Tymon & Transistors!

Konkursy

Sercem festiwalu są, oczywiście, konkursy. Poza muzycznym czekają nas jeszcze trzy. Po raz siódmy odbędzie się Międzynarodowy Konkurs Filmów Dokumentalnych. W zmaganiach o nagrodę Złotego Rogu weźmie udział 20 tytułów - 10 pełnometrażowych oraz 10 średniometrażowych. Produkcje oceniać będzie jury pod przewodnictwem Siergieja Dworcewojowa. Widzowie znajdą tu m.in. opowieść o Magdalenie Kopp, żonie Szakala ("W ciemni"); historię porwania niemieckiego frachtowca przez somalijskich piratów ("Kapitan i jego pirat"); czy litewski dokument o jednym z "najbardziej interesujących przestępców Związku Radzieckiego", a zarazem patriarsze dużej rodziny ("Ojciec"). Tu pojawi się również "Zabójca z lubieżności"Marcina Koszałki, w którym twórca zderza tabu seksu i śmierci oraz drąży cichą, fascynację mordercami. O Złoty Róg walczyć będą także Marcel i Paweł Łozińscy - z dość niezwykłym projektem, który pierwotnie miał być jednym filmem, ale "zamienił się" w dwa: "Ojciec i syn w podróży" oraz "Ojciec i syn".


W ramach odbywającego się od 1964 roku Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych będzie można z kolei zobaczyć  11 dokumentów, 12 fabuł i 15 animacji. Oceniać je będzie jury pod przewodnictwem Andrzeja Jakimowskiego. - To najbardziej zróżnicowany gatunkowo i tematycznie konkurs - podkreślał w Krakowie Krzysztof Gierat. - Znajdziemy tu fabuły i animacje, twórców z Polski (m.in. Jerzego Kucię z… nomen omen muzyczną "Fugą na wiolonczelą, trąbką i pejzaż"), a także ze świata (wśród zakwalifikowanych produkcji znalazły się dzieła m.in. z Niemiec, Japonii, Stanów Zjednoczonych czy Francji).

- Film z tego konkursu będzie pierwszym filmem, którzy zobaczą widzowie 53. edycji festiwalu - dodał Gierat. - W niedzielę, 26 maja, w Dzień Matki, o godz. 15., pokażemy "Matkę 24h" Marcina Janosa Krawczyka.

Oczy wszystkich z całą pewnością skierowane będą na Konkurs Polski. O Złotego Lajkonika bój stoczą 23 dokumenty, 12 animacji i 7 fabuł. Filmy oceniać będzie jury pod przewodnictwem Adama Sikory. W konkursie znalazły się zarówno filmy uznanych autorów jak "Wszystko jest możliwe" Lidii Dudy, ubiegłorocznej zwyciężczyni festiwalu czy wspomniany już "Zabójca z lubieżności" Marcina Koszałki;  jak i debiutantów np. "Miłość" Filipa Dzierżawskiego czy "Moja wola" Bartosza M. Kowalskiego. Warto pamiętać, iż polskich filmów nie zabraknie również w innych sekcjach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Te, które nie zmieściły się do konkursu, ale, jak mówi Barbara Orlicz-Szczypuła, mogą zainteresować widzów, w tym gości zagranicznych, zaprezentowane zostaną w ramach Panoramy Filmu Polskiego. Ponadto - w ramach cyklu Polskie Szkoły Filmowe - zobaczyć będzie można dokonania studentów naszych uczelni filmowych.  


Kadr z filmu 'Zabójca z lubieżności", fot. KFF

Paul Driessen, Szwajcaria, Europa i świat

Organizatorzy festiwalu zapraszają również i na pozakonkursowe wydarzenia. Poza wymienionymi warto zwrócić uwagę na retrospektywę prac Paula Driessena, laureata tegorocznego Smoka Smoków (ceremonia wręczenia odbędzie się 28 maja). - Pokażemy nie tylko najważniejsze filmy Driessena, ale i mniejsze projekty, w których brał udział, m.in. reklamy. Przypomnijmy, iż był on także jednym z animatorów "Żółtej łodzi podwodnej" - podkreśla Orlicz-Szczypuła. - Widzów zapraszamy nie tylko na projekcje, ale i na mistrzowską lekcję Driessena.


Paul Driessen, fot. KFF

Wspomniana wyżej "Spojrzenie na Szwajcarię" to z kolei propozycja w ramach przedstawiania kinematografii narodowych. - Zaczęliśmy od Izraela, później była Holandia, następnie Włochy - wymieniał w Krakowie Krzysztof Gierat. - Teraz Szwajcaria - kinematografia niezwykle bogata, z niesamowitymi dokumentami. Tych filmów jest tak dużo, że powinniśmy chyba pomyśle o odrębnym festiwalu - żartował. - Nasza retrospektywa obejmuje dzieła, które rozgrywają się w Szwajcarii, ale nie tylko.

W ramach sekcji Opowieści Ze Świata oraz Gdzieś W Europie organizatorzy Krakowskiego Festiwalu Filmowego zaproszą nas w jeszcze dalsze i bardziej różnorodne podróże. A to jeszcze nie wszystko! Widzów czekają również sekcje Laureaci Festiwali, Short Matters! oraz - przygotowana z myślą o dzieciach i młodzieży - Kids And Youts Fest i inne.

Industry

Festiwalowy program domykają wydarzenia branżowe. - Od ośmiu lat zapraszamy na nasz festiwal przedstawicieli branży, nie tylko reżyserów, ale i producentów, decydentów ze stacji telewizyjnych - opowiadała w Krakowie Katarzyna Wilk. - W tegorocznym programie mamy do zaoferowania nie tylko Krakowskie Targi Filmowe, ale i warsztaty Dragon Forum, panele oraz seminaria "Jak skutecznie promować film animowany", "Jak zgłosić film do Europejskiej Nagrody Filmowej", "Finansowanie w dokumencie", "Warsztaty legalnej kultury" oraz "Docs To Go!". Nie zabraknie też Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich (1 czerwca).

Przypomnijmy: 53. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 26 maja - 2 czerwca. Portalfilmowy.pl jest patronem wydarzenia. Zapraszamy do Krakowa oraz na nasze strony, gdzie znajdziecie relacje z imprezy, wywiady z jej gośćmi, nasze recenzje i wiele innych!


Dagmara Romanowska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  25.05.2013
Zobacz również
"Trzydziestka" Studia Munka zwycięzcą festiwalu Kamera Akcja
Jiri Menzel: najważniejsze jest zaufanie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll