PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  3.05.2013
Tegoroczny program Kina na Granicy pokazuje, że temat mniejszości romskiej na dobre zagościł w słowackiej kinematografii.  To o tyle istotne, że Cyganie stanowią aż 10 procent tamtejszej społeczności.

Kiedy w  ubiegłym roku w Cieszynie układano poświęcony Romom program sekcji Granice i mury świata najnowszą kinematografię naszych południowych sąsiadów reprezentował jedynie "Cygan" Martina Sulika - intrygująca historia zdolnego romskiego chłopca, który musi porzucić marzenia, by odkryć sprawcę zabójstwa swojego ojca i pomścić jego śmierć.

Kadr z filmu "Mój pies Killer", fot. Mirafox

W tym roku wydarzeniem cieszyńskiej imprezy był z pewnością pokaz filmu "Mój pies Killer" Miry Fornay. To historia 18-letniego Marka, który pomaga ojcu prowadzić malutką winnicę, w wolnych chwilach tresuje pittbula o imieniu Killer i trenuje boks w otoczeniu zafascynowanych nazizmem starszych kolegów. Chce być taki, jak oni, lecz nie u wszystkich zdobywa akceptację, gdyż matka, która przed laty go opuściła, wdała się w romans z Cyganem. Owocem tego związku jest przyrodni brat Marka - Lukasko, którego istnienia chłopak nie jest w stanie zaakceptować. W nagrodzonej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie opowieści Miry Fonay pobrzmiewają echa "Wielkiej ekstazy Roberta Carmichaela" Thomasa Claya i "Ukrytego" Michaela Haneke. Opowiedziana w chłodny, pozbawiony emocjonalnych tąpnięć sposób historia dojrzewania do zbrodni w odważny sposób podejmuje głośny problem dyskryminacji społeczności romskiej na Słowacji i coraz częstszych aktów przemocy wobec niej.

W dużo lżejszy sposób ukazują Cyganów Marek Sulik i Jana Buckova w komediowym dokumencie "Dzwonki szczęścia". To opowieść o marzeniach Marietty i jej kuzyna Romana zafascynowanych gwiazdami pop - Karelem Gottem i Darą Rollins. Pewnego dnia postanawiają nagrać i wysłać im swój remiks ich przeboju "Dzwonki szczęścia" z nadzieją, że w jakiś sposób odmieni to ich biedne życie w romskiej osadzie.

Tematykę romską znajdziemy także w kolejnym prezentowanym podczas Kina na Granicy dokumencie. Jaroslav Vojtek w filmie "Cyganie głosują" towarzyszy z kamerą Vladeyowi Sandreiowi - poważanemu przez lokalną społeczność mężczyźnie z przeszłością, który stara się o pierwszy w okręgu mandat radnego dla przedstawiciela mniejszości romskiej. Reżyserowi trudno odmówić sympatii do swojego bohatera, nie przysłania ona jednak na szczęście specyficznego pojmowania zasad demokracji przez Sandreia i jego sztab, a film obnaża przywary będące częścią romskiej kultury i wpływające na jej odbiór oraz funkcjonowanie w relacjach z innymi.

Po latach niedostrzegania największa na Słowacji mniejszość etniczna przestała być dla filmowców jedynie rodzajem etnicznego ozdobnika. Kino zaczęło przyglądać się i badać jej problemy oraz funkcjonowanie. Mam nadzieję, że ten ożywczy dla słowackiego kina kierunek przyniesie nam w najbliższych latach wiele ciekawych produkcji.

Rafał Pawłowski
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  5.05.2013
Zobacz również
Nominacje do studenckich Oscarów 2013
Sukces polskiego filmu na Tribeca Film Festival
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll