PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pokazany na otwarcie 15. Kina na Granicy w Cieszynie "W cieniu" Davida Ondricka to najważniejszy czeski film ubiegłego roku i, obok "Gorejącego krzewu" Agnieszki Holland, kolejna filmowa próba rozliczenia się naszych południowych sąsiadów z demonami komunizmu. Obie produkcje powstały przy współudziale Polaków.

"W cieniu" to udana próba zmierzenia się z kinem gatunkowym. Obraz Ondricka nawiązuje do tradycji kina noir i w tej estetyce rzuca światło na historię represji wobec mniejszości żydowskiej w Czechach na początku lat 50. XX wieku. Ivan Trojan wciela się w rolę Hakla - kapitana policji, który prowadzi śledztwo w sprawie kradzieży kosztowności, o którą podejrzany jest jeden z członków praskiej gminy żydowskiej. Gdy sprawę przejmuje Służba Bezpieczeństwa, która we współpracy z przybyłym z Niemiec majorem Zenke (Sebastian Koch) rozpracowuje rzekomy plan finansowania przez międzynarodową społeczność żydowską działań wojennych w Palestynie, Hakl postanawia kontynuować śledztwo na własną rękę. Spisek, który odkryje, okaże się być dużo poważniejszy, niż się spodziewał.


Kadr z filmu  "W cieniu", fot. Centrala Sp. z o.o.

Ondricek, podobnie jak Agnieszka Holland (jej "Gorejący krzew" niestety nie trafił do programu KnG), do konfrontacji z mrokami historii nie wybiera oczywistych narodowych bohaterów, lecz zwykłych ludzi będących ofiarami komunizmu. "W cieniu" pokazuje nam perfidię systemu, który dla osiągnięcia "wyższych" politycznych celów fabrykował dowody i skazywał na śmierć niewinnych obywateli.

Film Ondricka był czeskim kandydatem do Oscara, a w samych Czechach uznany został najlepszym filmem ubiegłego roku. Co istotne, obraz ten to kolejny przykład coraz częściej ostatnimi czasy producenckiej współpracy polsko-czeskiej. Ze strony polskiej film produkowała Centrala Sp. z o. o., a w produkcji uczestniczyły Odra-Film (ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego), Krakowskie Biuro Festiwalowe i miasto Łódź.  Realizację "W cieniu" współfinansował  Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Ponury, deszczowy klimat filmu to zasługa znakomitego polskiego operatora Adama Sikory, którego pracę wychwalał, obecny na otwarciu David Ondricek. - Gdy w 2000 roku oglądałem film "Samotni", który bardzo mi się podobał, nie przypuszczałem, że 12 lat później będę pracował z jego reżyserem - nie pozostał mu dłużny w komplementach Adam Sikora. Reżyser "W cieniu" podkreślał, że nadał swojemu filmowi cechy współczesnego thrilera, tak aby film pomimo tego, iż jest osadzony w latach 50- tych XX wieku , był zrozumiały dla dzisiejszych widzów. Wśród obrazów, które wpłynęły na kształt filmu jednym tchem wymieniał natomiast "Psychozę" Hitchcocka, "Łowcę androidów" Ridleya Scotta i "Siedem" Davida Finchera.

David Odricek wraz ze swoim ojcem - słynnym operatorem Miroslavem - mają na tegorocznym Kinie na Granicy wspólną retrospektywę. W programie festiwalu znalazły się także jeszcze jeden film zrealizowany z udziałem Adama Sikory - to "Wszystkie kobiety Mateusza" Artura "Barona" Więcka, do którego zdjęcia realizowane były zresztą w Cieszynie.

15. edycja Kina na Granicy potrwa do 5 maja.


Rafał Pawłowski
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  6.05.2013
Zobacz również
Agnes Varda i Thomas Vinterberg szefami jury na MFF w Cannes
Co nas czeka na Cropp Kultowe?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll