PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  30.04.2013
115 filmów znalazło się w programie 15. festiwalu Kino na Granicy. Rozgrywająca się w Cieszynie i Ceskym Tesinie impreza rozpocznie się dziś uroczystym pokazem nagrodzonego 10 czeskimi Lwami polsko-czeskiego "W cieniu" Davida Ondricka ze zdjęciami Adama Sikory.

Odbywające się tradycyjnie już w pierwszy majowy weekend "Kino na granicy" to przede wszystkim przegląd filmowych nowości z Polski, Czech i Słowacji. Dla licznie przyjeżdżających do Cieszyna polskich widzów najatrakcyjniejsze są oczywiście produkcje naszych południowych sąsiadów. W tym roku w programie obok nowego filmu Ondricka także najnowsze dzieła m.in. Jana Hrebejka i Vladimira Michalka. Swoją festiwalową premierę będzie miał w Cieszynie natomiast polski dokument "Wrocław Václava Havla" Pawła Woldana poświęcony postaci słynnego prezydenta Czech i jego związkom ze stolicą Dolnego Śląska.



Jak co roku organizatorzy przygotowali także szereg retrospektyw i cyklów filmowych. Na program KnG złożą się prezentacje dorobków Miroslava i Davida Ondricków, Jerzego Stuhra oraz Petera Solana. Widzowie będą mogli zgłębić także środkowoeuropejski zestaw musicali i filmów muzycznych, poznać dorobek, świętującego w Cieszynie 25-lecie istnienia, studia Kalejdoskop oraz polsko-czeski przegląd filmów, których tematem jest rzeka. - Nieczęsto można obejrzeć na wielkim ekranie piękną „RzekęJosefa Rovenskego z 1933 roku. Podobnie – na przykład „Zakazane piosenkiLeonarda Buczkowskiego. Opus magnum Marcella Jankovicsa „Tragedia człowieka” to też gratka - mówi dyrektor programowy Kina na Granicy Maciej Gil.

Nowością tegorocznej edycji będą projekcje plenerowe pod Wieżą Piastowską, które zastąpić mają organizowane w latach ubiegłych, transgraniczne seanse nad rzeką Olzą. Wyjątkowo bogato prezentuje się także program około filmowy. Codziennie wieczorami odbywać się będą koncerty w klubie festiwalowym, zaś w Wenecji Cieszyńskiej odbywać się będą Spotkania Sztuki organizowane przez Fundację Animacji Społeczno-Kulturalnej.

Po raz piąty w Cieszynie spotkają się także producenci i dystrybutorzy z Czech, Słowacji, Polski i Węgier, którzy wezmą udział w sesji "Pierwszy pitching" prezentującej projekty filmowe będące w trakcie realizacji.- Spora część prezentowanych dotychczas projektów jest wciąż w fazie produkcji, ale niektóre to już gotowe filmy, które cieszą się powodzeniem na festiwalach, jak choćby „Dzień kobietMarysi Sadowskiej czy „Mój pies KilerMiry Fornay - mówi Maciej Gil.

Cieszyńska impreza potrwa do 5 maja.


RP
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  30.04.2013
Zobacz również
Co nas czeka na Cropp Kultowe?
Animocje: czas podsumowań
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll