PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Projekcją filmu "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć" w reżyserii Patryka Vegi w czwartek rozpoczął się 6. Festiwal Filmów Polskich "Wisła" w Moskwie. Przegląd potrwa do 28 kwietnia.

W stolicy Rosji zostanie pokazanych ponad 30 obrazów, w tym najlepsze polskie produkcje 2011 i 2012 roku. Festiwal tradycyjnie odbywa się w kinie Chudożestwiennyj na Arbacie. To jedno z najstarszych kin w Moskwie – zostało otwarte w 1909 roku.

Uroczystą inaugurację poprowadziła aktorka Joanna Moro, odtwórczyni roli Anny German w pokazywanym przez TVP rosyjskim serialu o tej niezwykle lubianej w Rosji polskiej piosenkarce. Gościem honorowym był również bardzo popularny w tym kraju polski aktor Stanisław Mikulski.

Listy do uczestników i gości festiwalu wystosowali: prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, a także przewodniczący izb wyższych parlamentów dwóch krajów Bogdan Borusewicz i Walentina Matwijenko, jak również ministrowie spraw zagranicznych Polski i Rosji Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow. Podkreślili oni rolę, jaką przegląd odgrywa w stosunkach między Polską i Rosją.

W konkursie głównym festiwalu bierze udział 12 filmów: "80 milionów" Waldemara Krzystka, "Baby są jakieś inne" Marka Koterskiego, "Bez wstydu" Filipa Marczewskiego, "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida, "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego, "Obława" Marcina Krzyształowicza, "Supermarket" Macieja Żaka, "Uwikłanie" Jacka Bromskiego, "W ciemności" Agnieszki Holland, "Zabić bobra" Jana Jakuba Kolskiego, a także "Sponsoring" i "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej.

Filmy będą walczyć o statuetkę "Słonia", nagrodę Izby Filmoznawców i Krytyków Filmowych Rosji. Festiwalowemu jury będzie przewodzić szef tej renomowanej organizacji kinematograficznej, Wiktor Matizen.Poza dziełami konkursowymi moskiewscy miłośnicy polskiego kina zobaczą m.in. retrospektywę filmów Marka Koterskiego. Odbędą się też pokazy krótkometrażowych obrazów Studia Munka i filmów Praskiego Festiwalu Młodzieży. Przewidziany jest również blok etiud "Łodzią po Wiśle", w ramach którego wyświetlone zostaną krótkometrażowe fabuły, dokumenty i animacje z Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Od trzech lat "Wisła" gości też w innych miastach Federacji Rosyjskiej. W tym roku przegląd zawita do Irkucka, Jekaterynburga, Kaliningradu, Niżnego Nowogrodu, Norylska, Rostowa nad Donem, Swietłogorska, Tweru i Zielenogradska.


RP
PAP
Ostatnia aktualizacja:  19.04.2013
Zobacz również
Ekranizacja Lema premierowo w Cannes
42 filmy w konkursie polskim w Krakowie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2023
Scroll