PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Po raz pierwszy w historii w Warszawie zagości Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych PAREVO dedykowany wydarzeniom lat 1956, 1968, 1970 i 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej.

PAREVO to przegląd filmów poświęconych przełomowym w XX-wiecznej historii Europy Środkowo-Wschodniej wydarzeniom, prezentowany dotychczas m.in. w Budapeszcie, Bratysławie i Pradze.




W Warszawie impreza zagości w dniach 25-26 kwietnia w Węgierskim Instytucie Kultury.  W ciągu dwóch festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję zobaczyć dziesięć produkcji dokumentalnych z Węgier, Słowacji i Polski, które zderzają ze sobą rozgrywające się w tym samym czasie wydarzenia. Obrazy powstałe w ostatnich kilku latach ukazują wielowymiarowość przemian i przełomów – ich odmienne przyczyny, różny przebieg, tempo i późniejszą recepcję. Organizatorzy festiwalu zachęcają do dyskusji na temat pamięci zbiorowej tego okresu w poszczególnych państwach regionu.

Festiwalowe obrazy przypomną m.in. legendarną Manifestację Świec, która miała miejsce  w 1988 roku w Bratysławie ("Candle Manifestation or Bratislava's Good Friday", Słowacja 2010), wielki piknik zorganizowany w miejscowości Sopron przez węgierskie grupy opozycyjne i austriacki związek „na rzecz Europy bez granic” ("Borderline Case", Węgry 2006), a także kulisy tragicznych wydarzeń 1970 roku na Wybrzeżu w kontekście powstałego przed dwoma laty filmu Antoniego Krauzego „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” ("Czarny czwartek. Gdynia ྂ. Dlaczego?", Polska 2010).

Projekcjom opatrzonym napisami w języku angielskim towarzyszyć będą dyskusje z udziałem historyków. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

RP
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
Ostatnia aktualizacja:  17.04.2013
Zobacz również
"Kobro" zwycięzcą Script Pro 2013
Tribeca z nagrodą im. Nory Ephron
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll