PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Aż siedem polskich filmów zaprezentowanych zostanie premierowo podczas startującego 10 maja tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Planete+ Doc w Warszawie.

Na festiwalu światowe i polskie premiery będą mieć: „Sztuka znikaniaBartka Konopki i Piotra Rosołowskiego, „Abu HarazMacieja Drygasa, „AleksanderAnki i Wilhelma Sasnali, „Czarna skrzynkaKrzysztofa Kowalskiego i Dawida Garncarka, „Mundial. Gra o wszystkoMichała Bielawskiego, "Joanna" Anety Kopacz oraz „Kisieland” Karola Radziszewskiego.



Jedną z najbardziej oczekiwanych premier jest z pewnością "Sztuka znikania". Nowy dokument autorów nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku” to nieznana historia haitańskiego kapłana wudu, Amona, który w 1980 roku odwiedził PRL wraz z grupą Haitańczyków zaproszonych przez teatr Jerzego Grotowskiego. Obudził się w nim duch polskości. Jego przodkami byli polscy legioniści, którzy brali udział w procesie znoszenia niewolnictwa na Haiti. Amon poczuł, że powinien spłacić swój dług i zrobić coś dla swojej drugiej ojczyzny, dlatego zdecydował się zostać w Polsce. W obliczu stanu wojennego odkrywa, że generał Jaruzelski jest opętany przez złego demona Baron Samedi. W grudniu 1981 przeprowadza ceremonię wudu, która ma na celu odczarowanie generała, uwolnienie jego duszy i powstrzymanie sowieckich czołgów.

Do lat 80. nawiązują także: "Kisieland" Karola Radziszewskiego - zbudowana w oparciu o kilkaset slajdów z lat 80. XX w., dokumentujących artystyczną akcję i homoerotyczną zabawę w domu Ryszarda Kisiela opowieść o środowisku LGTB w PRLu oraz "Mundial. Gra o wszystko" Michała Bielawskiego - poświęcona Mistrzostwom Świata w Hiszpanii opowieść o o sporcie i polityce w warunkach stanu wojennego.

"Mundial" wraz z będącym intymnym portretem pustynnej sudańskiej społeczności "Abu Haraz" Macieja Drygasa walczyć będzie o Nagrodę Millenium i 8 tys. euro w konkursie międzynarodowym Planete+ Doc. Najlepszy film wybierze jury w składzie: Sam Green, Maria Zmarz-Koczanowicz i Rick Minnich.

W programie imprezy znalazły się także: nagrodzony na MFF Sundance "Gwizdek" Grzegorza Zaricznego oraz "Eksmisja", Filipa Antoniego Malinowskiego, "Rogalik" Pawła Ziemilskiego, "Osiemnastka" Marty Prus, "Zdobywcy słońca" Anny Baumgart i "Nie dla każdego" Piotra Stasika i Tomasza Wolskiego.

W ramach 10. Planete+ Doc Film Festival przewidziano również wydarzenia dla osób zainteresowanych historią polskiego kina dokumentalnego. W warszawskim kinie Iluzjon odbędą się wykłady profesorów Marii i Marka Hendrykowskich – filmoznawców, badaczy historii i kultury filmowej, współodkrywców najstarszego polskiego filmu fabularnego „Pruska kultura” (1908). Wykładom będą towarzyszyć pokazy filmów z zasobów Filmoteki Narodowej.

Jubileuszowa 10. edycja Planete+ Doc Film Festival odbędzie się w dniach 10-19 maja w warszawskich kinach Kinoteka i Iluzjon oraz 12-19 maja we Wrocławiu, w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF). Ponadto w ramach „weekendu z festiwalem PLANETE+ DOC” (17-19 maja) impreza odbędzie się także w kinach studyjnych w 20 miastach w Polsce.


RP
www.planetedocff.pl
Ostatnia aktualizacja:  9.05.2013
Zobacz również
Kolejny komiks promujący festiwal „Młodzi i Film”
Dokumenty muzyczne na 53. KFF
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll