PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  19.03.2013
Dziś wieczorem rozpoczyna się przegląd "Kino nieme a kobiety mają głos". Zostaną na nim zaprezentowane nieme filmy z udziałem  Asty Nielsen, Grety Garbo, Marleny Dietrich oraz Leni Riefenstahl.

We wtorkowy wieczór (19 marca)  w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu startuje "Kino nieme a kobiety mają głos". Imprezę zorganizowało Centrum im. Willy'ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. To kolejny cykl poświęcony niemej kinematografii. Tym razem organizatorzy zaprezentują filmy, w których wystąpiły kobiety - ikony ówczesnego kina: Asta Nielsen, Greta Garbo, Marlene Dietrich i Leni Riefenstahl. Pierwszym z pokazanych obrazów będzie "Hamlet" z 1920 r. w reż. Svenda Gade i Heinza Schalla z Astą Nielsen. Duńska aktorka wcieliła się w tytułową rolę. - Scenariusz autorstwa Erwina Geparda zainspirowany był teorią amerykańskiego uczonego Edwarda P. Wininga, który dowodził, że Hamlet to kobieta. W filmie powodem ukrywania płci królewskiego potomka jest obawa przed zakwestionowaniem prawa do sukcesji - podała Małgorzata Porada-Labuda z biura prasowego Uniwersytetu Wrocławskiego.

Marlene Dietrich. Fot. DCK.

Kolejne filmy będzie można zobaczyć w kwietniu, maju i czerwcu. Gretę Garbo widzowie zobaczą w filmie Georga Wilhelma Pabsta "Zatracona ulica" z 1925 r. To opowieść o dziewczynie z dobrej rodziny, która z powodu powojennego kryzysu gospodarczego musi borykać się z biedą. W tym filmie wystąpiła również Asta Nielsen.

W maju zastanie pokazany film "Kobieta, za którą się tęskni" z 1929 r. w reż. Kurta Bernhardta. Tu główna rolę, wcielając się w postać kobiety fatalnej, zagrała Marlena Dietrich. Ostatnim z pokazywanych fil mów będzie "Białe piekło Piz Palue" z 1929 r. w reż. Arnolda Fancka z Leni Riefenstahl. Autorka "Triumfu woli" - propagandowego filmu z okresu III Rzeszy - zanim rozpoczęła karierę reżyserska zagrała w kilku filmach górskich. "Białe piekło Piz Palue" kręcono w ekstremalnych warunkach. Przy 30-stopniowym mrozie Riefenstahl wspinała się w górach masywu Bernina bez zabezpieczeń. Kiedy zeszła lawina, pracy nad filmem omal nie przypłaciła życiem.

Kopie wszystkich prezentowanych filmów zostały współcześnie zrekonstruowane.


MZ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  19.03.2013
Zobacz również
Bierzcie i kręćcie tylko do piątku!
Lou Ye, Kitano i Ghobadi wygrywają Asian Film Awards
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll