PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Opowiadający o Mistrzostwach Świata w Hiszpanii w 1982 roku pełnometrażowy dokument Michała Bielawskiego "Mundial. Gra o wszystko" w najbliższych tygodniach pokazany zostanie na trzech międzynarodowych festiwalach.

"Mundial. Gra o wszystko" to dokumentalna opowieść o sporcie i polityce w warunkach stanu wojennego. Grę Bońka, Smolarka, Laty, Kupcewicza, Buncola i ich kolegów śledzą internowani działacze zdelegalizowanej „Solidarności”, dziennikarze sportowi i cenzorzy, wycinający z telewizyjnych transmisji wszelkie przejawy istnienia opozycji. Występ w Hiszpanii poznajemy też z perspektywy zawodników, usiłujących sprostać nie tylko swoim ambicjom, ale też unieść ciężar oczekiwań kibiców i reżimowej propagandy. Film jest połączeniem unikalnych archiwaliów Telewizji Polskiej, Kronik Filmowych, materiałów FIFA, fotografii z obozu w Białołęce, animowanych w technice 3D, rysunków oraz wywiadów z piłkarzami, komentatorami sportowymi i członkami "Solidarności".


Piłkarska reprezentacja Polski z roku 1982, fot. Unlimited Film Operations

Międzynarodowa droga dokumentu Michała Bielawskiego, który swoją premierą miał w sierpniu ubiegłego roku w Gdańsku podczas festiwalu Solidarity of Arts, rozpocznie się w Ameryce Południowej. "Mundial. Gra o wszystko" zakwalifikowany został na 31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montevideo. Podczas startującej 23 marca imprezy w stolicy Urugwaju zaprezentowanych zostaną 153 filmy pełnometrażowe oraz 97 produkcji krótkometrażowych.

Kolejnym przystankiem dla filmu będzie amerykańska Kalifornia. Film zaprezentowany zostanie 8 kwietnia w Palm Springs podczas American Documentary Film Festival - największej imprezy kina dokumentalnego na zachodnim wybrzeżu USA. Obok dokumentu Bielawskiego amerykańscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć także inne polskie produkcje m.in. "Deklarację nieśmiertelności" Marcina Koszałki, "Argentyńską lekcję" Wojciecha Staronia i "Uwikłanych" Lidii Dudy.Trzecią z imprez, na których w najbliższym czasie zaprezentowany zostanie film "Mundial. Gra o wszystko" jest Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki MEDIAWAVE, który odbywa się na Węgrzech w zabytkowym Forcie Monostor w pobliżu miejscowości Komarom. Pokaz filmu będzie częścią bogatej polskiej sekcji tegorocznego festiwalu. Znalazły się w niej aż 52 filmy - dokumenty, animacje oraz krótkometrażowe fabuły. 23. edycja MEDIAWAVE potrwa od 30 kwietnia do 4 maja.

Prawdopodobnie już w maju film będą mogli obejrzeć polscy widzowie. "Mundial. Gra o wszystko" trafić ma bowiem wówczas do dystrybucji kinowej.RP
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  18.03.2013
Zobacz również
"Pokłosie" na Żydowskich Motywach
Kiwerski znów zwycięża w Krakowie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll